Evde Harika Kahve Yapmak İçin 6 İpucu

Share on Pinterest
There are no images.

Beni tanıyanlar bilirler, kahveyi çok severim 🙂 Son 5-6 senedir tutkunu olduğum kahveyi, her defasında daha lezzetli hale getirmeye çalışıyorum. Çözünebilir kahveyle başlayan kahve tutkum, şu an sipariş üzerine kavrulmuş yöresel kahve çekirdeklerini evdeki öğütücümde öğütüp, taptaze kahve içmeye kadar ilerledi 🙂

Evde kahve demlemek ve o kahveyi içmek gerçekten keyifli. Aşağıdaki 6 ipucu, evde harika kahve yapmak için size yol gösterecek:

Taze Kahve Çekirdekleri Alın

Kahve çekirdekleri kurutulduktan sonra, demlenmeye hazır hale gelmeleri için kavrulmalılar. En lezzetli ve keyifli kahve için, çekirdekleri kavurma tarihinden sonraki 2 hafta içinde tüketin.

Kendiniz Öğütün

Kahve çekirdeklerini demleme işleminden hemen önce öğütmeniz, büyük bir fark yaratır. İhtiyacınız kadarını öğütün ve demleyin.

Kahve Çekirdeklerinizi Uygun Şekilde Saklayın

Kahve çekirdeklerinizi, hava geçirmeyen ve ışık görmeyen bir kapta, serin yerde muhafaza edin.

Suyla İyi Temas Önemli

Öğüttüğünüz kahvenizi demlerken, tüm parçacıkların suyla temas etmeleri önemli, aksi takdirde yeteri kadar demlenme elde edemeyebilirsiniz. Öğütülmüş kahvenizin üzerine su döktükten sonra, tahta bir kaşıkla 2-3 tur karıştırın ve tüm parçacıkların ıslanmalarını sağlayın.

Su Sıcaklığına Dikkat Edin

İdeal su sıcaklığı 90-96 derece arasıdır. Bu sıcaklığı elde etmek için suyunuzu kaynatın, altını kapatın ve 45 saniye bekleyin.

Temizlemeye Üşenmeyin

Kahve demleme aparatınızı her kullanımdan sonra temizlemeye özen gösterin. 10 kullanımda bir olmak üzere de detaylı temizlik yapın. Önceki demlemelerden kalan kahve kalıntısı, kahvenizin tadını bozabilir.

Share on Pinterest
There are no images.

2
Kimler Neler Demiş?

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
İLKER

Can Bey merhaba…Bloklar arası yazılanlara göz atarken sizinkilere de geldim ve cok beğendim.Özelikle Atatürkçü oluşunuz, kahve düşkünlüğünüz dikkatimi çekti. Bu noktalarda ki yazılarınızı da cok beğendim. Dile getirmek istedim.Artık yazılarınız merak ve keyifle okuyacak olan biri daha var.
Saygılarımla
İlker K.

İLKER

Özelikle kahve düşkünü biri olarak cidden yazdıklarınız dikkatimi çekti. Belli ki hümanist, aydınlık, modern ve kaybettiğimiz birçok değeri yaşatmaya çalışan azınlık kaldığımız şu günlerde korkmadan, özgürce kendini ifade edebilen birisiniz.
Güzel yarınlar sizin, bizim gibi düşünen ve düşündüğünü özgürce paylaşabilen insanlar sayesinde gelecek…Azaldığımız değil çoğaldığımız günlere o halde:)
Sevgiyle…