Kapadokya Gezisi – Genel Bilgiler

Share on Pinterest

2 haftadır bir türlü başlayamadığım bu yazı dizisine sonunda bugün (5 Mayıs) başlayabildim 🙂 Geç oldu ama, hiç olmamasından iyidir 🙂

Eşimle 22 Nisan’da evlendik – harika bir tarih, çünkü 23 Nisan resmi tatil ve bu sene şansımıza, 23 Nisan günü pazartesiye denk geldi 🙂 Ne yapacaktık? Tabi ki 2 gece konaklamalı , Ankara yakınında bir yere gidecektik. Seçenekleri değerlendirdik ve Kapadokya’ya gitmeye karar verdik. Nevşehir’e bağlı Göreme ilçesinde bir otel seçtik, erkenden rezervasyonumuzu yaptık ve 21 Nisan sabahı yola çıktık.

Ankara – Kapadokya Arası

Ankara şehir merkezinden Kapadokya’ya, daha doğrusu konaklayacağımız otelin bulunduğu Göreme şehir merkezine, Ankara-Şereflikoçhisar-Aksaray-Nevşehir-Göreme istikametini kullanarak, 3 saat gibi bir sürede vardık. Yolun neredeyse tamamı bölünmüş yol olduğu için, rahat bir yolculuk oldu. Ankara şehir merkezi ile Göreme arasındaki mesafe, bizim izlediğimiz güzergahtan gidilirse, 310 kilometre civarı. Gidişte ya da dönüşte Tuz Gölü’nde durup fotoğraf da çekebilirsiniz (hazirana kadar Tuz Gölü kıyısındaki zemin yumuşak olabiliyor, ayakkabılarınız batabilir! En iyisi yaz mevsiminde Tuz Gölü’nü ziyaret etmek). “Ankara’dan Kapadokya’ya nasıl gidilir?” sorusunun cevabını arıyorsanız, bizim rotamızı (Google Maps linki ve rotanın ekran görüntüsünü) aşağıda bulabilirsiniz:

Ankara – Göreme Rota (Google Maps)

Yola Çıkmadan Önce…

Kapadokya’da, İç Anadolu’nun birçok bölgesinde olduğu gibi, kurak bir iklim hakim. Biz gittiğimizde ilk gün hava kapalıydı ancak 22-23 Nisan günleri güneşliydi ve hava oldukça sıcaktı. Gözlerinizi korumak için, yanınızda mutlaka güneş gözlüğü bulundurun. Eğer cildiniz hassassa ya da açık tenli biriyseniz, yanınızda güneş kremi de götürebilirsiniz. Birçok bölgede toprak ve engebeli arazi üzerinde yürümeniz gerekebileceğinden, mutlaka spor ayakkabılar tercih edin. Bolca fotoğraf çekeceğiniz kesin – bu yüzden, bir tane selfie çubuğu ya da ufak bir tripod götürmekte de fayda var. Bir de eğer ki balona binecekseniz ya da sabah 6’da balonları seyredecekseniz, üstünüze ince bir mont almanızda fayda var – o saatlerde hava biraz serin oluyor.

Kapadokya Hakkında

Birçok bölgesi UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Kapadokya’nın, Wikipedia’daki tanımlaması şu şekilde:

Kapadokya (Kappadokia), 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların, milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölge.

Bölgedeki insan hayatının başlangıcı, günümüzden 2 milyon yıl önce başlayıp 10.000 yıl önce sona eren Eski Taş Çağı’na kadar dayanmaktadır. Birçok eski toplumun ve medeniyetin yaşam alanlarından biri olan Kapadokya, Peri Bacaları olarak bilinen yapıları ve yerin kat kat altına kadar uzanan, taşların oyulmasıyla kurulmuş yeraltı şehirleriyle ünlüdür. Turistlerin de uğrak noktaları, genellikle bu yapıların ve yeraltı şehirlerinin bulunduğu bölgelerdir.

Günümüzde Kapadokya Bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerinin oluşturduğu bölge olarak tanımlanır.

4 mevsimde de turist ağırlayan Kapadokya’nın yazı ayrı keyifli, kışı ayrı keyifli 🙂 Biz baharı tercih ettik.

Kapadokya Balon Turu Ücreti

Kapadokya’ya gelip de balon turuna çıkmamak olur mu? Bence olur. Çünkü balon turu için kişibaşı ücret tam 135€ (Nisan 2018), bu da bugünün kuruyla (5 Mayıs, 1€=5,06TL) tam 683 lira yapıyor. Şöyle söyleyeyim, 2 gece 2 kişi, özel balkonlu, balkonu balonların kalktığı bölgeyi yukarıdan gören bir odanın bana maliyeti 560 TL oldu. 1 saatlik balon turunun 2 kişilik maliyeti 1365 TL yapıyor. Yok ben illa balon turu yapmak istiyorum diyorsanız tercih sizin, ancak ücretler gereksiz derecede pahalı. Bunun sebebi de, bölgedeki birçok şirketin tek bir şirkete dönüşecek şekilde birleşmeleri ve bu yeni şirketin de tekel oluşturması olarak belirtiliyor. Rekabet yok, gelen turistte para var, balon turu organizatörleri de € cinsinden tarife çekiyorlar ve olan tabi ki biz yerli turistlere oluyor.

*

2.5 günlük gezimize dair günlük notlarını ve çektiğimiz harika fotoğrafları da birkaç gün içerisinde paylaşacağım 🙂

Share on Pinterest

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

  Subscribe  
Bildir