1 Aralık Dünya AIDS Günü

Paylaşmak Güzeldir!

Dünya Sağlık Örgütü tarafından, dünya genelinde tüm yaş gruplarında görülebilen, tedavisi bulunmayan, ilaç kullanımı ile etkisinin azaltıldığı ve bulaşmasının engellenebildiği, tedavisi bulunmayan ve ÖNLENEBİLİR bir hastalık olan AIDS’e karşı farkındalığı ve bilgi seviyesini arttırmak adına, 1 Aralık Dünya AIDS Günü kapsamında her yıl 1 Aralık tarihinde çeşitli etkinlikler düzenlenmekte ve kampanyalar yapılmaktadır.

Ben de 1 Aralık Dünya AIDS Günü özelinde bir yazı paylaşmak istedim.

1 Aralık dünya aids günü görseli

AIDS Nedir?

AIDS, İngilizce’deki “acquired immune deficiency syndrome”un (Türkçesi: kazanılmış bağışıklık yetersizliği sendromu) kısaltmasıdır. Virüs kaynaklı bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.

HIV Nedir?

HIV, AIDS’e neden olan virüsün adının kısaltmasıdır. Uzun hali “human immunodeficiency virus”, Türkçesi ise “insan bağışıklık yetmezliği virüsü”dür. Ülkemizde de HIV olarak bilinir. Virüs, vücut bağışıklığında önemli rol oynayan CD4+ T lenfositi adlı beyaz kan hücrelerini hedef alır.

Vücudunda HIV bulunan bir kişi, kesin olarak AIDS hastasıdır diyemeyiz. AIDS’in sebebi HIV’dir, ancak HIV’in varlığı AIDS tanısı için yeterli değildir. HIV bulaştıktan sonra, vücut direncine ve yaşam kalitesine bağlı olarak AIDS gelişmeyebilir, ya da seneler sonra gelişebilir. HIV varlığının erken tanısı sonrasında başlanan bağışıklık sistemini destekleyici ilaçlar da, vücutta HIV varlığında AIDS gelişimini önleyebilir.

HIV / AIDS Nasıl Bulaşır?

Cinsel İlişki Yoluyla

İnsandan insana bulaşan bir virüs olan HIV, HIV (+) kişilerin kanında, sperm hücrelerinde, vajinal salgısında ve anne sütünde bulunur. Bu virüs taşıyıcı maddelerle temas, virüsün bulaşabilmesi için uygun ortamı sağlar. Cinsiyet fark etmeksizin erkekten kadına, kadından erkeğe, erkekten erkeğe ya da kadından kadına bulaşabilir. HIV (+) kişiyle 1 seferlik korunmasız ilişki, HIV enfeksiyonunun bulaşması için yeterlidir. Dünya genelinde HIV enfeksiyonunun bulaşma nedenlerinin başında %85 ile korunmasız cinsel ilişki gelir.

Kan Yoluyla

HIV, kanda yoğun miktarda bulunur. Bu sebeple, HIV (+) bireyin kanına temas etmek, ya da kanına temas etmiş bir cismi kullanmak (havlu, enjektör, törpü, diş fırçası vb.), enfeksiyonun kan yoluyla bulaşması için uygun ortamı sağlar.

Sağlam deriye HIV (+) kanın temas etmesi, HIV’in bulaştığı anlamına gelmez. Sağlam deri, eğer ki HIV’in vücut içine sızacağı bir çatlak, yırtık ya da yara bulundurmuyorsa, vücudun ilk savunma hattıdır ve virüs içeri giremediğinden, bulaşmaz.

Anneden Bebeğe

Virüs, aynı zamanda gebelik esnasında HIV (+) olan anneden bebeğe de geçebilir. HIV (+) anne adaylarının doğumları mutlaka sezaryen yöntemle yapılır ve doğumdan sonra anne bebeği emzirmez; çünkü virüs anne sütünde de bulunur.

HIV / AIDS Nasıl Bulaşmaz?

HIV, HIV (+) kişilerle

  • Aynı ortamda bulunduğunuzda,
  • Tokalaştığınızda, el ele tutuştuğunuzda, sarıldığınızda,
  • Tükürük, idrar, ter ve gözyaşı yoluyla,
  • Aynı kaptan yemek yediğinizde, aynı havayı soluduğunuzda,
  • Aynı havuzda yüzdüğünüzde
  • Bu kişiler öksürdüğünde, hapşırdığında,
  • Aynı havluyu ya da yatak örtüsünü vs. kullandığınızda (HIV+ kan teması olmadığında)

BULAŞMAZ!

HIV+ kişiler toplumdan izole edilmesi, dışlanması gereken kişiler değillerdir! Sadece günlük hayatta biraz daha özen ve dikkat gerektirirler. Bunun dışında HIV+ kişiler de hepimiz gibi birer bireydir, bu toplumun bir parçasıdırlar.

HIV / AIDS Görülme Sıklığı

Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde 38 milyona yakın kişinin HIV taşıdığını belirtmektedir.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de, resmi kayıtlarda 18.557 HIV taşıyıcısı, 1.736 AIDS hastası bulunmaktadır. 2018 yılında Türkiye’de HIV (+) teşhisi konan kişi sayısı 2.200’dür ve bu kişilerin yaklaşık %85’i erkek bireylerdir.

HIV / AIDS Evlenmeye Engel midir?

Ülkemizde, evlenme başvurusundan önce HIV testi yaptırmak zorunludur. Ancak HIV (+) olmak, evlenmeye engel değildir. Sadece kişilerin bu konuda bilgi sahibi olmalarını sağlamak, gerekli psikolojik desteği ve rehberliği sunmak için, bu testin yaptırılması zorunludur.

HIV / AIDS Tedavisi

AIDS’in tedavisi yoktur; virüs bir defa vücuda girdiğinde vücutta çoğalır ve yer eder. Ancak uygulanan ilaç ve tedavilerle virüsün vücuttaki etkinliği azaltılabilir, bağışıklık sistemi güçlendirilebilir ve virüsün mutasyona uğrayıp daha dirençli hale gelmesi engellenebilir. Bu noktada erken teşhis, her ciddi hastalıkta olduğu gibi çok önemlidir.


Paylaşmak Güzeldir!
  Abone Ol  
Bildir