Okudum: 100 Yılın Kitabı | Sinan Meydan

Paylaşmak Güzeldir!

İş yoğunluğundan sebep, maalesef çok fazla kitap okuyamıyorum. Serviste sabah giderken uykulu oluyorum, akşam dönerken de yorgun oluyorum. Eve geldikten sonra da yemekti spordu, dinlenmeydi derken uyku zamanı geliyor, kitaba vakit kalmıyor.

Neyse ki Mart başında iş seyahati sebebiyle Almanya’da gidip geldim ve seyahatim esnasında kitap okumak için bolca vaktim oldu. Bu sırada da Sinan Meydan’ın yazdığı “100 Yılın Kitabı, 100 Yılın Lideri” adlı kitabı okudum.

Sinan Meydan – 100 Yılın Kitabı Genel Bilgi

İnkılap Yayınları’ndan çıkan “100 Yılın Kitabı”, Türkiye Cumhuriyeti’nin son 100 yılına belgelerle ışık tutan bir kitap olmuş. Son 100 yıla ışık tutarken, 100 yıldan daha eski dönemin etkileri de paylaşılmış (1876 Anayasası ya da Osmanlı’nın son 50 yılı gibi). Daha sonrasında son 100 yılı okuyucularına anlatan kitap, Kurtuluş Savaşı döneminden 2. Dünya Savaşı’na, Vahdettin’den Adnan Menderes’e, Osmanlı’nın kabul ettiği ve Türk milletinin esaret anlaşmaları olan Mondros ve Sevr Antlaşmaları’ndan Lozan’a, Marshall Yardımları’ndan Köy Enstitülerine, İsmet İnönü’den Mustafa Kemal Atatürk’e kadar, bu toprakların son 100 yılında yeri olan tüm kişi ve konular kısa kısa, belgelerle işlenmiş.

Tarım politikasına kimler, nasıl ihanet etmişler, Demokrat Parti esasında ne kadar “demokrat”mış, NATO bu cumhuriyeti nasıl kıskacına almış, son Osmanlı Sadrazamı Damat Ferit İngilizlerle nasıl iş tutmuş… Büyük savaşlardan çıkmış bir milleti Mustafa Kemal nasıl kalkındırmış, yüzlerce yıllık prangalar nasıl kırılmış, her açıdan ezilen bir millet nasıl imrenilen bir millet haline gelmiş…

Son 100 yılda meydana gelen her şeyi, bu kitapta bulacaksınız.

Ben okurken yer yer gururlandım, yer yer öfkelendim, bazen gözlerim doldu, bazen gülümsedim. Cumhuriyet tarihi hakkında yazılan bu kitabı, herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü tarih tekerrürden ibaret – geçmişte ne olduysa, şimdi de o oluyor. Okuyun, hak vereceksiniz.


Paylaşmak Güzeldir!