14. Ankara Kitap Fuarı

Paylaşmak Güzeldir!

Bugün Ankara’da hava son zamanlara kıyasla oldukça güzeldi. Bugüne dair eşimle planımız, evde tembellik yapmaktı aslında ama güzel hava bizi cezbetti, dışarı çıkıp kahve içelim dedik. Neyse, çıkıp Maidan’a gittik. İlk hedef Maidan Eagles Coffee’ydi (daha önce gitmediyseniz, öneririm), ama Eagles gölgede kaldığından ve biz de güneşte durmak istediğimizden, Starbucks’a geçtik. Kahvemizi içtik, o ara bi arkadaşımız da bize katıldı, sohbet muhabbet falan derken aklımıza ATO Congresium’da düzenlenen kitap fuarı geldi, düştük yola :)

14. Ankara Kitap Fuarı

ATO Congresium’da 28 Şubat – 8 Mart 2020 tarihleri arasında 10:00-20:00 saatleri arasında düzenlenen 14. Ankara Kitap Fuarı, Eylül Fuarcılık tarafından düzenleniyor ve Ankara’nın en büyük kitap fuarı olma özelliğini taşıyor. On binlerce kitap, onlarca yayınevi, söyleşiler, konferanslar, imza günleri vs. derken çok rahat bir şekilde birkaç saatinizi fuarda geçirebilirsiniz. Gittiğimizde tek zorluk, araba için park yeri bulmaktı. Fuara gidecekseniz, biraz yürümeyi göze almalısınız çünkü Congresium’un kapalı otoparkı doluydu ve insanlar buldukları her boşluğa araba park etmişlerdi. Bu yüzden, arabamızı biraz uzağa park edip, bilet sırasına geçtik.

Yan yana duran 8 gişede sürekli bilet satışı yapılıyor, bu yüzden de sıra çok hızlı ilerliyor. Giriş 2.5 TL, oldukça makul bir fiyat. Bu seneki fuarın onur konukları, polisiye-gerilim türünde yazan Fransız yazar Jean-Christophe Grangé ve benim jenerasyonumdaki birçok insanın çocukluğunda muhtemelen okuduğu Türk yazar Gülten Dayıoğlu’du. Grangé’dan imza alsak mı dedik ama öyle bir kuyruk vardı ki, vazgeçtik! Yine de, hazırlanan bir alan sayesinde kendisini 20 metre uzaktan görebildik – yaşlanmış :))

Her türden kitabı bulabileceğiniz fuarda, onlarca farklı yayınevinden yüzlerde yazarın kitabını bulabiliyorsunuz. Ayrıca fuarda sahaflar bölümü de vardı – eski gazeteler, plaklar, basımı bitmiş eski kitaplar, pullar, eski paralar, nostaljik posterler… Her ne kadar birçok sahaf popüler kültüre yenik düşüp PUBG temalı defterler, BTS temalı rozetler falan satıyor olsa da, her bir sahaf standı adeta nostalji ve tarih kokuyordu. Sahaflar bölümüne mutlaka uğrayın!

Alt katın tamamı yayınevi ve sahaflar için ayrılmıştı, ara katta söyleşiler ve en üst katta da imza günleri vardı. Biz asıl zamanımızı alt katta geçirdik, oldukça da keyifli geçti bizim için.

Hangi Kitapları Aldık?

Kitap fuarına gidip de kitap almamak olmaz elbette! Şunu da söyleyeyim, fiyatlar çok iyiydi. Tüm kitaplarda en az %20 civarında indirim vardı, bazısı yarı fiyatınaydı. Siz de gidin mutlaka. Biz eşimle şu kitapları aldık:

  1. Charles Darwin – Türlerin Kökeni
  2. Siddhartha Mukherjee – Gen, Hayli Kişisel Bir Hikaye
  3. Osman Balcıgil – Yeşil Mürekkep
  4. Fidel Castro – Bazı İnsanlar Varlıklı Olsun Diye Neden Diğerleri Yoksul Olmak Zorunda?
  5. Marc Levy – Keşke Gerçek Olsa
  6. Antoine de Saint-Exupéry – Küçük Prens
  7. Ray Bradbury – Fahrenheit 451
  8. Aldous Huxley – Cesur Yeni Dünya

Bunlar içinde okuduğunuz kitaplar var mı? Varsa, yorumlarınızı aşağıda benimle paylaşın :)


Paylaşmak Güzeldir!