Aeropress Nedir? Aeropress Kahve Demleme Rehberi

Paylaşmak Güzeldir!

“Üçüncü dalga” olarak tabir edilen kahve mekanlarının yaygınlaşmasıyla hayatımıza giren kahve demleme ekipmanlarından biri olan Aeropress, 1.5 dakika kadar kısa bir sürede lezzetli kahve demlemenize imkan veriyor. Taşınabilirlik, kolay temizlenebilirlik ve pratiklik gibi yönleriyle öne çıkan Aeropress ekipmanı hakkında aradığınız bilgiyi ve Aeropress nedir sorusunun cevabını bu rehberde bulacaksınız.

Aeropress Nedir?

2005 yılında Alan Adler adındaki girişimci tarafından tasarlanan vetemelde sert plastik bir yapıya sahip olan Aeropress, 2009 yılından bu yana da BPA-free olarak üretiliyor – yani plastiğinde kanserojen bir madde olan BPA kullanılmıyor. Kahvenizi basınç uygulamak suretiyle demlemenizi sağlayan Aeropress ekipmanı, her ne kadar bir espresso makinesinin sunduğu 8-9 barlık basınç değerlerine ulaşamasa da, sunduğu 2-3 barlık basınç değeriyle kendine filtre kahve ve espresso bazlı kahveler arasında bir yer buluyor.

Pour over, yani suyun kahvenin üzerine döküldüğü yöntemlere kıyasla daha yoğun aroma ve daha düşük asidite sunan Aeropress yönteminde kahveniz, sofra tuzu boyutunda (filtre kahveye uygun öğütülmüş) olmalıdır.

Aeropress Ekipmanının Parçaları

Aeropress, patentli bir ekipmandır; bu yüzden de piyasada yalnızca tek tip orijinal Aeropress vardır. Orijinal Aeropress satın aldıysanız, paketten aşağıdaki 8 parça çıkacaktır:

1) Piston. 3 numaralı parçayla birleştirilen, üzerine baskı uyguladığınızda 2 numaralı parça içerisinde, bir şırınganın içerde kayan kısmına benzer şekilde kayan ve kahve + su üzerinde basınç uygulanmasını sağlayan parçadır.

2) Ana hazne. Su ve kahvenin konduğu, alt kısmına 4 numaralı parçanın filtrasyon sağlamak amacıyla monte edildiği parçadır. Bunu da şırınganın dış plastiğine benzetebiliriz. Üzerindeki 1, 2, 3 ve 4 seviyeleri, “shot” sayılarını temsil eder. 4 seviyesine kadar su doldurursanız, 4 shot espresso hacminde kahve elde edebilirsiniz.

3) Kauçuk conta. 1 numaralı parçanın altına takılan, sert ve esnek kauçuktan yapılan, 1 numaralı parça 2 numaralı parçanın içinde kayarken sızdırmazlık sağlayan parça.

4) Filtre kapağı. 2 numaralı parçanın altına monte edilen ve içerisine kağıt filtre yerleştirilen, filtrasyonu sağlayan parça.

5) Huni. Öğütülmüş kahvenin 2 numaralı parçanın içine dökülmesi esnasında huni görevi gören parçadır.

6) Filtre tutucu. Kağıt filtreleri içerisinde barındırabileceğiniz parçadır.

7) Ölçekli kaşık. Tepeleme 1 kaşık öğütülmüş kahve yaklaşık 14-15 gram kadar gelmektedir.

8) Karıştırıcı.

Aeropress Kahve Demleme – Nasıl Demlenir?

Tarife geçmeden önce…

Öncelikle bir konuyu netleştirmemiz gerekiyor: Aeropress ile, orijinal tarife sadık kalarak elde ettiğiniz kahve, aslında nispeten düşük basınçta elde edilmiş 1 shot espressodur. Yani,

 • Aeropress ile hazırladığınız kahveyi doğrudan içerseniz, espresso içmiş olursunuz.
 • Aeropress ile hazırladığınız kahveyi suyla tamamlayıp içerseniz, americano içmiş olursunuz.
 • Aeropress ile hazırladığınız kahveyi sütle tamamlayıp içerseniz, latte içmiş olursunuz.

Damak tadınıza uyuyorsa, daha fazla su ekleyerek de kahvenizi hazırlayabilir ve direk içebilirsiniz (aşağıda alternatif tarif olarak paylaşacağım). Ancak Aeropress’in standart ölçüsü 1 seviyesine kadar su ve 1 ölçü kaşığı kahve olduğundan, siz 4 seviyesine kadar su koyduğunuzda aslında americano elde etmiş oluyorsunuz (americano = espress + su).

Aeropress Kahve Demleme Tarifi – Orijinal

Orijinal tarif, Aeropress’le 1 shot espresso (daha doğrusu espressoya yakın) bir kahve elde etmenizi sağlar.

 • En az 350 ml kadar su kaynatın. Daha fazla da olabilir, bizim ihtiyacımız olan miktar bu. Demleme esnasında suyun 80-85 santigrat derecede olması gerekiyor. Bunun için, kaynayan suyun altını kıstıktan sonra 1 dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır.
 • Kağıt filtreyi filtre kapağının içine yerleştirin. Kaynamış sudan bir miktar kağıt filtrenin üzerine dökün. Böylece hem kağıt filtreyi yıkamış olacaksınız, hem de kağıt filtrenin plastik filtre kapağına daha iyi tutunmasını sağlayacaksınız
 • Pistonu ana hazneye takın,bastırmayın, piston altta kalacak şekilde Aeropress’i dik tutun (ana haznenin açık tarafı yukarı bakacak). 1 ölçü kaşığı öğütülmüş kahveyi ana haznenin içine koyun. 1 seviyesine kadar su koyun ve hafifçe karıştırın.

Burada önemli bir nokta var: Pistonu takıp bastırmadan, ana hazne üstte kalacak şekildeyken kahve ve su eklemesi yapmanızı öneririm. Filtre kısmının altta olduğu halde kahve ve su eklemesi yaparsanız, suyun bir kısmı filtreden demleme yapmadan geçecektir. Devam edelim:

 • Filtre kapağını ana hazneye takın.
 • Ana hazneyi, filtre kapağı takılı tarafı kupaya gelecek şekilde, kupanızın üzerine yerleştirin. Kupanızın dar tabanlı olmamasına dikkat edin, pistonu bastırırken kupanızın devrilmesini istemeyiz.
 • Pistonu, dikey bir kuvvet uygulayarak, aşağı doğru bastırın. Oluşan basınç sayesinde su, ince çekilmiş kahve parçacıkları arasından 2-3 bar basınçla geçecek ve bu esnada kahvenizi demleyecektir.
 • Pistonu, filtreden su akışı bitene kadar bastırın. Hava çıkmaya başladıktan sonra daha fazla bastırmamaya özen gösterin.
 • Aeropress’i kupadan ayırın, pistonu biraz daha bastırarak içerde kalan sıkışmış kahvenin çıkmasını sağlayın. Sıkışmış kahveyi çöpe atabilir, Aeropress’inizi de suyun altına tutarak temizleyebilirsiniz.

Aeropress Nedir

Aeropress’le hazırladığınız espressonun keyfini çıkarın. Üzerine su ekleyerek sade kahve, süt ekleyerek latte yapabilirsiniz.

Bu tarif 1 shot espresso içindi. Aeropress’le 4 shot’a kadar espresso yapabilirsiniz. Her bir shot için 1 seviye daha fazla su ve 1 kaşık daha kahve koymalısınız.

Aeropress Kahve Demleme Tarifi – Alternatif

Her ne kadar Aeropress, espresso elde etmek için kullanılan bir ekipman olsa da, orijinal tarifteki su miktarını arttırarak americano tarzında kahve de elde edebilirsiniz. Bunun için, orijinal tarifteki kahve:su oranını 1:15 olacak şekilde ayarlamanız yeterli. Ana hazne hacminin yaklaşık 290ml olduğunu, standart bir kupanın yaklaşık 230ml olduğunu ve tepeleme ölçü kaşığının yaklaşık 15 gram kahve içerdiğini unutmayın. Yani, standart 1 kupa için 1.5 kaşık kahve ve 3 seviyesine kadar su ekleyebilirsiniz. Tarifin geri kalan kısmını aynen uygulayabilirsiniz.

Daha aromatik bir kahve için, su ekleme işini 2 partide yaparak, araya bir de “blooming” işlemi ekleyebilirsiniz (bkz: Blooming nedir). Bunun için, kahvenin üzerine 40ml kadar su ekleyin, 20 saniye kadar bekleyin, hafifçe karıştırın ve suyun kalanını ekleyin.

Ve tabi ki, videolu anlatım :)


Paylaşmak Güzeldir!