Antalya’da Harika Bir Börekçi: Pita Mom

Paylaşmak Güzeldir!

Hafta sonu bir arkadaşımızın mini-düğünü için Antalya’daydık. Mini düğün diyorum, çünkü Covid19 sebebiyle açık alanda, maskeli ve sosyal mesafeliydik. Konuk sayısı mı? 15, evet 15 :) Önce gelinlik ve damatlıkla gelin ve damat kısa bir fotoğraf çekimi yaptılar, sonrasında çok yakındaki bir restorana gidip açık havada yemek yedik, sonrasında ise gençler olarak oturup 1-2 saat muhabbet ettik ve dağıldık. Sade, abartısız, keyifli ve göze hoş gelen bir aktivite oldu :)

Ertesi gün, yani Pazar günü yola çıkmadan önce börek-çay ile kahvaltı yapmaya karar verdik. Bunun için, Cumartesi akşamdan bir mekanı gözümüze kestirmiştik. Pazar sabah uyandık, eşyaları toplayıp arabaya yerleştirdik ve seçtiğimiz mekana gittik. Seçtiğimiz mekanın tam karşısında ise bir börekçi daha vardı iyi mi! Dedik o mekan daha güzel ve modern duruyor, o an kararımızı değiştirip, ilk seçtiğimiz mekanın karşısındaki börekçiye geçtik.

Antalya’da Harika Bir Börekçi: Pita Mom

Börek yemeye karar verdiğimiz mekanın adı Pita Mom, Boşnak böreği yapıyorlar, hem de kömür ateşinde. Daha önce hiç Boşnak böreği yememiştik, biraz da bu yüzden mekanı denemek istedik. Çalışanlar güler yüzle karşıladılar, masamıza oturduk, mekanın işletmecisi hanımefendi geldi. Börek çeşitlerini öğrendikten sonra kıymalı börek yemek istedik, ancak henüz hazır değildi, birkaç dakika sonra hazır olur dedi. O arada da kısa süre önce pişmiş olan mantarlı-kaşarlı börekten 1 porsiyon ortaya istedik. Mantarlı kaşarlı börek hemen geldi, 5-6 dakika sonra da kıymalı böreklerimiz geldi. Ortaya da söğüş tabağı, mis :)

Lezzetten bahsedecek olursam… Harikaydı! Börek hamurunu taze açıp, içini taze hazırlayıp, börekleri kömür ateşinde pişirip masanıza getiriyorlar. Paket servisleri yoğun çalışıyor, bu yüzden de pişmiş börekler fazla beklemeden tüketiliyorlar. Börekleri pişirirken de aşağıdaki fotoğraflar arasında görebileceğiniz bir düzenek kullanıyorlar; böylece börekler alttan ve üstten, kömür ateşinin yüksek ısısıyla pişiyorlar. Bizim kıymalı börekler mesela, kömür ateşinden çıkıp masamıza geldi, öyle sıcak ve çıtırdı. Böreklerin yanında ortaya domates salatalık söğüş ve zeytin tabağı da geliyor. Fotoğraflarda kendi tabağıma ufak dilimler aldığımı göreceksiniz, elbetteki 1 porsiyon börek fotoğraflarda gördüğünüz kadar değil :) Böreğin porsiyonu, 1 tepsiden pizza dilimi şeklinde kesilen börek kadar, 1 kişi için 1 porsiyon yeterli.

Ek olarak Boşnak mantısı da yapıyorlarmış, ancak siparişe istinaden hazırladıkları için, mantının hazırlanıp pişmesi 40 dakika sürecekti. Bu yüzden mantıyı deneyemedik, bir sonraki sefere mantıyı da deneyeceğiz!

İşletmeci hanımefendiyle biraz sohbet ettik, Ankara’dan Antalya’ya taşınmış, sonrasında da mekanı açmışlar. Böyle güzel taşınmalar sonucu böyle güzel butik mekanlar açılınca, o insanlara hep imreniyorum :) Biz de Ankara’nın “kurumsal” hayatına sıkışıp kalmış, beyaz yakalı ofis çalışanlarıyız işte!

4 porsiyon (1 kaşarlı mantarlı, 3 kıymalı) Boşnak böreği, söğüş tabağı ve 6 çay için 104,50TL hesap ödedik. İşletmenin müşteri odaklılığı, böreklerin tazeliği, çıtırlığı ve lezzeti, en önemlisi de butik mekanın sıcaklığı hesaba katılınca, oldukça uygun bir fiyat. Burada yediğim börekler, kesinlikle bugüne kadar yediğim en iyi böreklerdendi.

Antalya merkeze yolunuz düşer de canınız börek çekerse, Pita Mom’a uğramayı unutmayın :) Instagram profillerini de şöyle bırakayım:

https://www.instagram.com/pita.mom/


Paylaşmak Güzeldir!