Benimle Kal

Olmaz dediğin oluyor.. Çıkmaz dediğin çıkıyor.. Gelmez dediğin geliyor ve gitmez dediğin de arkasına bakmadan gidiyor.. Ve biz buna kısaca ‘hayat’ diyoruz.

Elini sobaya değdirmek isteyen bir çocuk gibiyiz hayatın karşısında.. Birisi çıkmış ve hayat için ‘Cıs!’ demiş de, biz her defasında korkmuşuz gibi.. Birileri korkutmuş, birileri yıldırmış, birileri acıtmış da hep bir adım geriden uzanmaya çalışıyoruz.. Daha hayatın sıcağına dokunmadan, ondan korkuyoruz.

Kumdan kaleler yapmışız ve daha sağlam olsunlar diye, kumları küçük kovamızda sıkıştırmışız. Zamanla görmüşüz ki ıslak kum, kuru kumdan daha kolay şekil alıyor ve daha güçlü; kumu ıslatmışız.. Gelenlere ‘Hoş geldin!’ diyebilmek için kumdan kalemize bir kapı bile yapmışız.. Her ‘hoş geldin’, bir ‘elveda’nın’ ayak sesiymiş de biz duymamışız.. Bir kelebeğin kanat çırpışında büyüyen bir dalga gelip de yıkana kadar kumdan kalemizi, ya da ıslattığımız kum kuruyana kadar… Saflıkmış ikinci adımız, masumiyetmiş gözlerimizdeki umut ışığı..

Her yıkılanın sonrasında…

… denizden biraz daha uzağa kurmuşuz yeni kalemizi.. İnatla, tekrar tekrar kapı yerleştirmişiz ve tekrar tekrar ilk günkü ‘Hoş geldin!’le karşılamışız en yeni misafiri.. Her kumdan kalemiz, bir öncekinden farklı olmuş ve her defasında aynı hevesle atmışız temelini.. Dalgalardan kurtulmuşuz da rüzgar bozmuş bu sefer, her estiğinde bir kum tanesiymiş götürdüğü ve biz farkına varmamışız; ta ki kalemizin surları düşene kadar..

Ve Sonra..

Bir adım geriden uzanmaya çalıştığımız hayatın sıcağını, kalelerimiz yıkıldıkça ve biz yenisini yaptıkça öğrenmişiz.. Üşüdüğümüzde, ağladığımızda, sıkıldığımızda ve hastalandığımızda hep bir sıcak arar olmuşuz tam da yanı başımızda.. Her yıkılan kumdan kale, bizi birer adım daha yaklaştırmış hayatın sıcağına ve biz fark etmemişiz.. Her bir kale yıkılmadan, son sözümüz ‘Artık ben yokum…’ olmuş ve hayatın sıcağına her bir adım yaklaşmamızda ise ‘Benimle kal!’

Her kumdan kaleye bir kapı açışımızda yeni misafir için, en içten dileğimiz olmuş…

‘Benimle kal!’..