Budapeşte Gezisi – 2. Gün

Paylaşmak Güzeldir!

Budapeşte’de 2. günümüzü de tamamladık. 2. gün, bol yürümeli oldu ve düne göre daha az mekan gördük. Yine de bolca fotoğraf çektik, kale bölgesini gezdik, bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu tarafından bir bölümü cami olarak da kullanılan ünlü Matthias Kilisesi’ne uğradık ve günün sonuna doğru yine biraz alışveriş yaptık.

Özgürlük Anıtı & Citadella (Gellert Tepesi)

Öncelikle başlıktaki mekanlara bir açıklık getireyim: Gellert Tepesi, Tuna Nehri üzerindeki Özgürlük Köprüsü’nün (Liberty Bridge) Buda tarafındaki tepedir. Citadella, Gellert Tepesi üzerinde bulunan ve günümüzde duvarlarının çoğu kaldırılmış olan eski kale yapısının adı. Özgürlük Anıtı ise bu eski kale sınırları içerisinde yer alan, İkinci Dünya Savaşı sırasında Budapeşte’nin Sovyetler tarafından Nazi diktasından kurtarılmasını simgeleyen anıt. Yaklaşık 150 metre yüksekliğindeki bu tepeye otobüs ve taksiyle ulaşım imkanı olsa da, işin keyfi yürüyüş yolunu kullandığınızda çıkıyor. Szent Gellert Meydanı tarafındaki yürüyüş yolunu kullanarak tepeye çıkmanızı öneririm; bu yolda farklı yerlerde Tuna Nehri’ni ve Pest tarafını gözler önüne seren, harika fotoğraflar çekebileceğiniz seyir terasları mevcut. Evet, biraz yorucu, ama Özgürlük Anıtı’na vardığınızda, 150 metre yüksekten Tuna Nehri’ni ve şehrin Pest bölgesini izleyebilir, fotoğraf çekebilirsiniz. Bir tavsiye daha: Bu anıta çıkmadan önce merkezdeki uygun büfe ya da marketlerin birinden pet şişe su alın ve yanınızda taşıyın, çünkü anıta vardığınızda susamış olacaksınız. Özgürlük Anıtı’nın orada aslında mini bir kafe var – ama fiyatlar oldukça pahalı! Yürüyüş yolundan anıta çıkarken bir hayli susadık ve bu kafeden su alalım dedik, 2 tane yarım litre pet şişe suya tam 1500 HUF (yaklaşık 23 lira) verdik.

Budapeşte 2. Gün - Citadella

Kemal Ataturk Sokağı

Uğramasaydık olmazdı! Buda Kalesi’nin Gellert Tepesi tarafındaki eteğinde, zamanında kralın karşılandığı yer olarak bilinen Neo-Rönesans Bahçesi’nin (Várkert Bazaar) hemen üstünde, Tuna Nehri’ni gören, asırlık ağaçlarla çevrili ufak bir sokağa, asrın lideri Kemal Ataturk adı verilmiş. Gurur verici!

 

Buda Kalesi

Buda yakasının belki de en harika yeri, Buda Kalesi. Harika manzarası, çeşitli müzeleri, füniküleri, kiliseleri ile çok rahatlıkla en az yarım gününüzü bu bölgede harcamanızı sağlayabilir.

Tavsiye ettiğim ulaşım metodu, Zincir Köprü’nün (Chain Bridge) Buda tarafına 100 metre uzaklıktaki Clark Adam Meydanı’ndaki füniküler. Hem kısa sürede kaleye çıkabiliyorsunuz, hem de çıkarken muhteşem Pest manzarasının keyfini çıkarabiliyorsunuz. Bu yapı, 1870 yılından bu yana hizmet veriyor ve 1987 yılında da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış. Füniküler için gidiş-geliş (iniş-çıkış da diyebiliriz) bilet fiyatı 1.800 HUF (yaklaşık 27 lira) Füniküler haricinde birkaç yol daha mevcut, buradaki İngilizce sitede detayları bulabilirsiniz.

Yukarıda sırtınızı Tuna Nehri’ne verdiğinizde, tam karşınızda bir kale haritası göreceksiniz. O haritanın bir fotoğrafını çekmenizi öneririm; nerede ne var, elinizin altında olsun. O haritaya bakarken, sol tarafınızda Milli Müze, Sanat Galerisi ve Tarih Müzesi kalacak. Milli Müze girişi 3.000 HUF/kişi (yaklaşık 45 lira/kişi), ayrıca içerde fotoğraf çekmek de 800 HUF/kişi üzerinden ücrete tabi. Ben 4 sene önce geldiğimde çok uygun bir fiyata girmiştim ve fotoğraf çekmek de serbestti; anlaşılan Macarlar da yollarını bulmuşlar. Müzeye girmedik, birkaç fotoğraftan sonra, kalenin “old city” tarafına yani yukarıda bahsettiğim haritaya bakarken sağınızda kalan bölgeye doğru yola koyulduk. Ufak evler, kiliseler, posta merkezi, döviz büroları ve kahve dükkanları gibi çeşitli mekanlar bulabileceğiniz bu bölgede, Matthias Kilisesi’ni mutlaka ziyaret edin. 1526-1686 yılları arasında Buda şehrinde var olan Osmanlı hükümdarlığı süresince bir kısmı cami olarak da kullanılan Matthias Kilisesi, savaşların da etkisiyle zaman zaman zarar görmüş olsa da, her defasında onarılmış ve barok tarzı mimarisiyle günümüze taşınmış. Son derece görkemli iç tasarımı ve muhteşem seyir terasıyla Matthias Kilisesi, mutlaka görülmesi gereken bir yer. Kiliseye giriş  bileti, kişi başı 1.500 HUF. Kilisede düzenli olarak toplu ayinler, konserler ve etkinlikler düzenleniyor – etkinlik takvimine, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Budapeşte 2. Gün - Buda Kalesi

Akşam Yemeği: Macar Gulaş

Macaristan’ın başkentine gelip de Macar Gulaş yememek olmaz dedik ve bir arkadaş tavsiyesiyle, Özgürlük Köprüsü (Liberty Bridge) üzerinden Pest bölgesine uzanan cadde üstünde, soldaki Burger King’den sonra ikinci dükkan olan For Sale Pub‘ı seçtik. Burası salaş, iki katlı, genellikle dolu bir mekan olmasının yanında, neredeyse tüm duvarlara iliştirilmiş misafir notlarıyla da biliniyor. For Sale Pub’a her gelen bir not bırakmış olabilir, o kadar çok not var :) Oturduk ve 2 tane Macar gulaş istedik. Garsonun uyarısıyla sayıyı 1’e düşürdük, çünkü bir porsiyon Macar gulaş istediğinizde bu mekanda tam 1 litre Macar gulaş geliyor! Bir porsiyon Macar gulaşla biz iki kişi tıka basa doyduk, 3 kişi de rahatlıkla doyabilir. Her masada kabuklu yer fıstığı dolu bir sepet de sizi bekliyor.

Gulaş Sonrası Kahve

Gulaştan sonra canımız kahve çekti ve Budapeşte 1. Gün yazımda paylaştığım California Coffee Company’ye girip birer kahve içtik. Sonrasında da birkaç hediyelik daha bakmak için, buraların İstiklal Caddesi, Tunalı Hilmi’si olan Vaci Caddesi’ne (Vaci Utca) gittik. Hediyelik eşyaların fiyatları konusunda, birbirine çok yakın olan iki dükkan arasında bile fahiş fiyat farkı olabiliyor. Normal fiyatlar hakkında bilgi verecek olursam, genel olarak;

  • Shot Bardakları:  600-1.000 HUF
  • Anahtarlıklar: 1.200-1.800 HUF
  • Bez Çantalar: ~3.000HUF
  • T-Shirt’ler: ~3.500 HUF
  • Magnetler: 600-900 HUF civarında. Daha fazlasına denk gelirseniz, almamanızı öneririm.

Hediyelik eşya alışverşi için, Fovam Meydanı’ndaki, “Budapeşte Merkez Hali” olarak geçen alışveriş merkezindeki dükkanları önerebilirim. Hediyelik eşyanın yanısıra çikolata, baharat, et, sebze ve meyve gibi birçok ürünü bulabileceğiniz dükkanlar da bu mekanda mevcut. Ayrıca “street food” olarak geçen birçok fast food yemeğini yiyebileceğiniz birkaç restoran da bulabilirsiniz.

3. Gün’de görüşmek üzere :)


Paylaşmak Güzeldir!