Budapeşte Gezisi – Genel Bilgiler

Paylaşmak Güzeldir!

Herkese merhaba,

Eşimle birlikte dün Budapeşte’ye geldik. Kendisi özel okulda öğretmen – hal böyle olunca da sömestr tatili olarak sadece 1 haftası var. Ben de güzel bir kış tatili için yıllık izinden 6 gün ayırmıştım ve kış tatili için Budapeşte’de karar kıldık! İlk günün sonunda bu yazıyı yazıyorum ve diyorum ki: “İyi ki gelmişiz”. Günlük serisine başlamadan önce, birkaç bilgi vermek istiyorum.

Nerede Kalmalı?

Az ve öz: Şehir merkezinde olan, Booking.com’da 8.5+ puan almış herhangi bir yerde kalabilirsiniz. Çünkü şehirdeki ulaşım ağı oldukça geniş, her yere toplu taşımayla ulaşabilirsiniz. Booking.com’daki yorumlar da gerçek kullanıcı yorumları olduğundan, bu iki kriterde de iyi olan herhangi bir yer sizi tatmin edecektir. Bizim kaldığımız yer, Kalvin Ter (Kalvin Meydanı) yakınlarındaki, içinde Amerikan mutfağı, harika bir banyosu, oldukça sıcak bir atmosferi olan, küçük bir apartman dairesi :)

Toplu Taşıma Kullanımı

Şehirde metro, otobüs, tramvay ve füniküler gibi çeşitli toplu taşıma araçları mevcut. Ek olarak, konaklamanızın uzunluğuna göre, 1 günlük, 2 günlük, 5 günlük, 10 kullanımlık gibi çeşitli biletler var. Bu biletlerden aldığınızda, belirtilen kadar gün boyunca sınırsız ya da belirtilen kadar toplu taşıma kullanımı yapabiliyorsunuz. Biz 5 gün boyunca Budapeşte’de olacağımız için, 5 günlük bilet aldık (4.550 Forint = ~68 TL, kişi başı, sınırsız kullanım). Detaylı bilet çeşitlerini ve fiyatlarını burada bulabilirsiniz.

Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Birçok seçeneğiniz olsa da, diğerlerini irdelemeden yalnızca 100E hattından bahsedeceğim. Bu hatla havalimanı gelen yolcu çıkışından otobüse binip, şehir merkezine kadar 900HUF/kişi ücretle (yaklaşık 13,5 TL, 2,9€) yarım saat içinde gelebilirsiniz. Otobüs, yarım saatte bir kalkıyor. En ekonomik ve hızlı seçenek bu. Havalimanındaki döviz bürosundan yalnızca bu ulaşımınızı karşılayacak kadar Euro-Forint çevrimi yapın – diğer Forint ihtiyacınız için şehir merkezinde bulunan ve güncel kurlardan çevrim yapan döviz bürolarını tercih edebilirsiniz.

Para Birimi

Macaristan her ne kadar Avrupa Birliği üyesi bir ülke olsa da, Macaristan’da hala ağırlıklı olarak Forint kullanılıyor. Birçok yer Euro ile de ödeme kabul ediyor; ancak bu durumda komisyon farkı ödemek durumunda kalıyorsunuz. Bu işin oluru, cepte Euro’yla gelip, Budapeşte’de Euro’yu Forint’e çevirmek. Budapeşte’ye gelmeden önce Google’dan güncel €/HUF kuruna bakmanızı ve bu orana yakın bir orandan çevrim yapan bir döviz bürosu bulmanızı öneririm – tekrar söyleyeyim, havalimanındaki exchange ofisinden uzak durun!

Budapest Card

Turistik seyahatlar için bir de Budapest Card denen bir kart var. Bu kartların 1, 2, 3, 4 ve 5 günlük olan çeşitleri var. İstediğiniz gün kadar geçerli olan bir Budapest Card aldığınızda, o süre boyunca toplu taşımayı ücretsiz kullanabiliyor, kart detaylarında belirtilen müzelere ücretsiz girebiliyor ve birçok noktada indirimler ve ücretsiz yemek vs. hakkına sahip olabiliyorsunuz. Örneğin, 19€ karşılığında satın alabileceğiniz Budapest Card’ın özellikleri şöyle:

Budapeşte sınırlarında ücretsiz toplu taşıma, Lukacs Termal ve Yüzme Havuzu’na tek seferlik ücretsiz giriş, şehirdeki 13 müzeye ücretsiz giriş vs. (hangileri olduğunu turist bilgi noktalarından öğrenebilirsiniz) birçok hak sunuyor. Şahsen biz bundan değil, yukarıda Toplu Taşıma Kullanımı bölümünde bahsettiğim, sadece toplu taşıma kullanım hakkı sunan çoklu biletten aldık; çünkü Budapest Card’ın sunduğu hakların tamamını kullanmayacaktık. Siz yine de Budapest Card almak isterseniz ve kredi kartı kullanmayı düşünmüyorsanız, havalimanındaki satış noktasından değil, şehir merkezinden alın. Havalimanındaki satış noktası yalnızca Forint ya da kredi kartı kabul ediyor. Kredi kartı kullanmak isterseniz, havalimanındaki satış noktasından alabilirsiniz; Macaristan Merkez Bankası’nın güncel kuru üzerinden HUF/€ çevrimi yapılıyor ve kredi kartınıza yansırken de €/TRY kur farkıyla birlikte yansıyor. Yine de en iyi seçenek, cepteki Euro’yu şehir merkezindeki, makul kurlarla çevrim yapan bir döviz bürosundan Forint’e çevirmek ve Budapest Card’ı Forint ile şehir merkezindeki bir satış noktasından almak.

Şimdilik aklıma gelen genel bilgiler bunlar, serinin bir sonraki yasızında ilk günümüzle ilgili fotoğraflar ve bilgiler paylaşacağım :)


Paylaşmak Güzeldir!