Cold Brew Soğuk Demleme Nasıl Yapılır?

Paylaşmak Güzeldir!

Havalar ısındı, tatil zamanı geldi. Dışarda hava 35 dereceyken sıcak bir şeyler içmek de ne bileyim… İnsanı bunaltıyor! Havalar soğukken sıcak bir kahvenin keyfine diyecek söz yok elbette ama, yazın çok daha lezzetli ve serinletici bir alternatifimiz var: Cold brew! Peki, Cold Brew Soğuk Demleme Nasıl Yapılır?

Cold Brew Nedir?

“Brew”, İngilizcede “demlemek” anlamına gelir. “Cold” ise, “soğuk” anlamına gelen bir kelimedir. Yani “cold brew”, “soğuk demleme” anlamına gelen bir kahve terimidir. Kalın öğütülmüş kahve çekirdeklerinin, soğuk suda 18-24 saat arası bir süre bekletilmesi sonucu elde edilen kahvedir. Kalın öğütme önemlidir; aksi takdirde kahvenin acı tadı ortaya çıkacaktır.

Cold Brew Soğuk Demleme Nasıl Yapılır

Cold Drip İle Kahve Demleme

Cold drip ekipmanı, 3 kısımdan oluşur. En üstte soğuk su ve buzun konduğu su kısmı, ortada öğütülmüş kahvenin bulunduğu kahve kısmı ve altta da damlayan suyun öğütülmüş kahveden süzülerek biriktiği cold brew kısmı. Farklı farklı tasarımlar olsa da, cold drip metodunda prensip hep bu şekildedir.

Cold Brew (Soğuk Demleme) Nasıl Yapılır

French Press İle Cold Brew

French press ekipmanınız varsa, onunla da cold brew kahve yapabilirsiniz. İdeal kahve:su oranı 1:5 – yani 250ml su kullanacaksanız, 50 gram kahve ideal. bu miktarlar üzerinden tarif edecek olursam:

  • 250ml suyu dolapta birkaç saat soğutun. Bize soğuk su lazım.
  • Orta-kalın seviyede öğütülmüş 50 gram kahveyi french press’e koyun.
  • Dolapta soğuttuğunuz 250ml suyu french press’e dökün.
  • Nazikçe karıştırın ve öğütülmüş kahvenin tamamı su seviyesinin altında kalacak şekilde pistonu bastırın. Pistonu sona kadar bastırmamalısınız, tüm kahvenin su seviyesinin altında kalması yeterli.
  • Kahvenizin hava almasını engellemek için, streç filmle french press’in üstünü ve kapağını sarın.
  • Bu şekilde french press’i buzdolabına alın ve en az 12 saat demlemeye bırakın. Damak tadınıza göre bu süreyi 60 saate kadar uzatabilirsiniz.
  • Demleme süresinin sonunda french press’in pistonunu bastırın ve kahveyi bir kupaya alın.

Ben bugüne kadar 12-30 saat arası demlemeler denedim. 30 saatte kahvenin acı tadını almaya başlayınca, ötesine geçmemiştim. Ne kadar uzun süre demleme yaparsanız, o kadar asidik kahve elde edersiniz (asidite nedir?). yine de tercih sizin.

Cold brew kahvenizi içine buz ekleyerek ya da sütle tatlandırarak tüketebilirsiniz, afiyet olsun!


Paylaşmak Güzeldir!