Covid-19: Booking Rezervasyonunu İptal Etme

Paylaşmak Güzeldir!

Birçok kişi, Covid-19 salgını sebebiyle seyahat planlarını iptal etti. Bunlardan biri de benim aslında. Eşimle birlikte Amsterdam’a gidecektik, uçak bileti ve otel rezervasyonumuzu yaptığımızda, daha coronavirus Avrupa’ya yayılmamıştı. 3 gün kalacağımız ve 4. gün döneceğimiz Amsterdam seyahatimiz için uçak biletlerini Pegasus’tan almış, otel rezervasyonumuzu da Booking üzerinden yapmıştık. Üstüne üstlük de otel rezervasyonunun parasını rezervasyon anında ödemiştik ve geri alınamaz olduğunu kabul etmiştik.

Gel gelelim Covid-19 Avrupa’da da yayıldı ve bugüne geldiğimizde birçok ülkede olağanüstü önlemler alınmakta. Ülkemizde de Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda’ya Türk vatandaşlarının çıkışları, 14 Mart 2020’de durduruldu. Bu ülkelerden gelen yolcular da Türkiye Cumhuriyeti’ne giriş yapamayacaklar. Çin, İran, Irak, Güney Kore ve İtalya seyahatlerine ise zaten kısıtlama getirilmişti.

Türkiye’deki birçok havayolu firması, belli tarih aralıklarında Avrupa’ya alınmış olan biletler için, ücretsiz açığa alma ve ücretsiz değişiklik hakkı sundu. Hatta, 14 Mart tarihinde alınan karara istinaden, uçak biletlerinin iadesi de mümkün. Bu noktada karşımızdaki muhattap Türk firması olduğundan, işimiz kolay. Peki ya Booking.com?

Covid-19: Booking.com rezervasyon İptal Etme ve Para İadesi Alma

Yukarıda sayılı ülkelere uçuşunuz vardı ve uçtuğunuz yerdeki oteli ya da konaklama tesisini de Booking.com üzerinden ayarladıysanız, size güzel bir haberim var. Booking.com, bu gibi durumları “forced conditions” yani “zorunlu şartlar” olarak tanımlıyor ve bununla ilgili bir prosesi var. Covid-19 salgını da bir pandemi, yani dünya geneli salgın halini aldığından, söz konusu prosesi bir süre önce işleme koydular.

Bu prosese göre, şu sayfada yayınlanan tanımlara uyan tüm misafirler, ücretsiz iptal ve para iadesi alabilecekler: https://partner.booking.com/en-gb/help/legal-security/important-information-regarding-coronavirus

Şu da sayfanın Türkçe versiyonu, ancak İngilizce versiyonu en güncel olan: https://partner.booking.com/tr/yardım/yasal-bilgi-ve-güvenlik/koronavirüse-ilişkin-önemli-güncelleme

Bu sayfa, Booking.com’un, tesis sahipleriyle Covid-19 salgını kaynaklı iptaller için iletişimde olduğu resmi bir sayfa. Her ne kadar Türkiye’de bugün işleme konan seyahat yasakları henüz bu sayfada listelenmemişse de, en geç 1-2 gün içinde Türkiye de bu listeye eklenecektir. Peki eklendiğinde ne yapmamız gerekiyor?

Booking.com Self Servis İptal Aracı

Yukarıdaki son cümlenin üstünü çizdim çünkü self servis iptal aracı Türkiye’deki kullanıcıların da kullanımına sunuldu. Dediğim gibi, birkaç tıklamayla rezervasyonunuzu ücretsiz iptal edebilir ve paranızı geri alabilirsiniz. Rezervasyon anında ödemenizi yapmış ve iadesiz rezervasyon yapmış olsanız bile, rezervasyon iptalini ve tam para iadesini gerçekleştirebilirsiniz. Ben kendi rezervasyonumu, iptalsiz olmasına rağmen, yukarıda anlattığım “forced condition” nedeniyle iptal ettim ve size rehber olması için de ekran görüntülerini paylaşıyorum. Booking.com’a girdiğimde, üst menünün hemen altında Covid19’la ilgili bir metin gördüm ve o metnin yönlendirmesiyle işlemlerimi tamamladım.

İptal aracı bende görünmüyor, çok da vaktim yok, otele mail atsam?…

… diyorsanız, bunun da bir yolu var elbet. Ama baştan uyarayım, hem booking.com hem de tesis yöneticileri şu an inanılmaz sayıda mail ve talep alıyorlar. Bu yüzden, size dönüş yapmaları gecikebilir.

Booking.com Otel Rezervasyon İptali Örnek Metin

Aşağıdaki metinde koyu fontta göreceğiniz kısımları kendinize göre değiştirmeyi unutmayın.

Dear Sir/Madam,

I planned to travel from Turkey to GİDECEĞİNİZ_ÜLKE between 20.03.2020-25.03.2020 (seyahat tarihiniz) and made a reservation via Booking.com to stay in your facility. However, because of the Covid-19 outbreak in Europe, Turkish Government suspended all flights between Turkey and GİDECEĞİNİZ_ÜLKE between 14.03.2020-17.04.2020 (Yasaklanan tarih aralığı).

This is one related news: https://www.hurriyetdailynews.com/turkey-confirms-fifth-coronavirus-case-halts-flight-with-nine-european-countries-152960

Here is an official letter by Ministry of Internal Affairs (in Turkish): https://www.icisleri.gov.tr/81-il-valiligi-ve-hudut-idare-mulki-amirliklerine-genelge

Turkish Airlines also announced this news: https://www.turkishairlines.com/en-tr/announcements/coronavirus-outbreak/

Due to the fact that it is not possible for me anymore to travel to your country, this situation is defined by Booking.com as “forced condition”. So, I kindly request cancellation of my reservation and full refund due to the above mentioned forced condition.

Best regards,

ADINIZ

Bu metni kendinize göre düzenleyip, tesise mail olarak iletirseniz, doğrudan tesisle iletişime geçebilirsiniz.

Sorularınız var mı? Yorum bölümünden sorun, cevabı birlikte bulalım.


Paylaşmak Güzeldir!