Daha İyi Kahve İçin 5 Basit Öneri

Paylaşmak Güzeldir!

Siz de benim gibi kahve tutkunu biriyseniz, her zaman daha iyi kahveyi tatmak istiyorsunuzdur. Ben ilk başlarda çözünebilir kahveden çekirdek kahveye geçtiğimde tam bir keyif patlaması yaşamış ve demleme kahvenin tadını çok sevmiştim, çözünebilir kahve artık acı gelmeye başlamıştı. Sonradan, Starbucks’ın iyi bir kahvesever için kötü çekirdekleri yerine, taze kavrulmuş ve öğütülmüş kahve çekirdeklerine geçtim. Ardından, taze kavrulmuş kahveyi çekirdek olarak alıp, demlemeden hemen önce öğütmeye başladım. Şu sıralarda da taze kavrulmuş ve taze öğütülmüş kahvelerde yöresel denemeler yapıyorum.

Tüm bu süreçte daha iyi kahve nasıl elde edilir, biraz tecrübe edindim açıkçası. Merak ediyor musunuz? Okumaya devam edin :)

Daha İyi Kahve İçin 5 Basit Öneri

Kaliteli Kahve Çekirdeklerini Tercih Edin

Süpermarketlerde ya da Starbucks gibi zincir kahve mekanlarında çekirdek kahve bulmak oldukça kolay ve bu gibi yerler neredeyse hepimize çok yakınlar. Daha iyi kahve içmek istiyorsanız ve çekirdek kahveye ihtiyacınız olduğunda bir süpermarkete ya da Starbucks gibi kahve zincirlerine gidiyorsanız, vazgeçin! Kahvenizi sipariş üzerine kavuran mekanları tercih edin. Kahve Fabrikası ya da Overdose Coffee olabilir.

Kahve Çekirdeklerini Kapalı Ortamda Saklayın

Taze kavrulmuş kahve çekirdeğinizi aldınız, ilk kahvenizi demlediniz. Kalan kahve çekirdeklerini ne yapacaksınız? Elbette kapalı, hava almayan bir kapta saklamalısınız. Bunun için en iyi seçenek, üzerinde tek taraflı valf bulunan kahve pakedidir. Bu tek taraflı valf, kahvenin degassing (degassing nedir?) sürecinde saldığı gazın paketten çıkmasına izin verirken, pakedin içine hava girişini engeller – böylece kahve çekirdekleriniz daha uzun süre tazeliklerini korurlar.

Eğer söz konusu paketi attıysanız, ağzı kapalı olan ve hava almayan bir cam kavanoz da işinizi görecektir. Kahvenizi hava geçirmez kavanozda, serin ve güneş almayan bir yerde saklayabilirsiniz. Buzdolabına ise koymayın – buzdolabındaki nem, kahvenin aromasını bozar!

Kahveyi Demlemeden Hemen Önce Öğütün

Öğütülmüş kahvenin havayla temas eden yüzey alanı, aynı miktarda çekirdek kahveye göre çok daha fazladır. Bu yüzden de öğütülmüş kahve çabuk bayatlar. Evinizde mutlaka bir kahve öğütücü olsun; böylece kavrulmuş çekirdek kahvenizi yalnızca ihtiyacınız kadar, demlemeden hemen önce öğütebilir ve taptaze bir kahve deneyimi yaşayabilirsiniz.

Demlemede Kullanılan Kahve ve Su Miktarlarına Dikkat Edin

İster inanın ister inanmayın – demlemede kullandığınız su:kahve oranı, kahvenin tadını doğrudan etkiliyor. Az ya da çok su kullanmanıza bağlı olarak, kahveniz de iyi ya da kötü olabiliyor. Demleme tarifindeki kahve:su oranını koruyarak, optimum demleme sağlayabilir ve daha iyi kahve elde edebilirsiniz. Demleme metodunuzu sitede ararsanız, muhtemelen onunla ilgili bir yazıyazmış ve tarif paylaşmışımdır :)

Farklı Demleme Metotları Deneyin

Demleme metodu da kahvenizin tadını ve dolayısıyla da sizin kahvenizden aldığınız keyfi doğrudan etkileyebilecek bir etken. Ben yüksek gövdeli (gövde nedir?) ve aromatik kahve sevdiğim için, benim tercihim genelde french press ve delter press oluyor. Siz de farklı demleme metotlarını deneyerek, damak tadınıza en uygun olanını bulabilirsiniz.


Paylaşmak Güzeldir!