Datça’nın En İyi Kahve Mekanı: Coffee Grinder

Paylaşmak Güzeldir!

Yolunuz henüz Datça’ya hiç düşmediyse, çok şey kaçırdığınızı söyleyebilirim. Hemen sağda bulunan, kendimle ilgili çok kısa bir özet geçtiğim metinde de Datça’yı okuyacaksınız – çünkü ben Datça’ya hayranım! Bu sene annemle babam da Datça’ya yerleştiler ve haliyle yaz tatilinde Datça’ya gittik. Yine sağda yazdığı üzere (beni tanıyanlar da bilirler) tam bir kahve tiryakisi olduğumdan, Datça’da iyi bir kahve mekanının eksikliğini bu yıla kadar hissetmiştim – ama bu yıl durum değişti!

Datça’nın En İyi Kahve Mekanı: Coffee Grinder

datça coffee grinder fotoğrafAnkaralı olanlar, yolu Ankara’nın en meşhur öğrenci yerlerinden biri olan Olgunlar’a düşenler, Coffee Grinder’ı hatırlayabilirler. 2016 yazında Ankara Olgunlar Caddesi üzerinde ilk şubesini açarak hizmete başlayan Coffee Grinder, Mayıs 2019’da da Datça’ya şube açmış. Ben Datça’ya en son 2018’de gittiğimden, Coffee Grinder’a denk gelememişim. Bu seneki Datça tatilimde Coffee Grinder’a da uğradım tabi ki :)

Mekan, Datça merkezdeki Kazım Yılmaz İlkokulu’nun sahile bakan tarafında, meydanın kıyısında bulunuyor. İç ve dış mekan seçeneği var, içerisi daha sessiz, dışarısı ise cıvıl cıvıl. Üçüncü dalga bir kahve mekanı olan Coffee Grinder’da (bkz: Birinci, İkinci, Üçüncü Dalga Kahve Nedir?) birçok farklı demleme yöntemi mevcut. Hario V60’tan Aeropress’e, french press’ten Syphon’a farklı demleme yöntemleriyle demlenen kahvenizi keyifle tüketebilirsiniz. Benim ilk defa Coffee Grinder Datça’da denediğim nitro kahve de oldukça başarılıydı. Özellikle yaz sıcağında tüketebileceğiniz, içinde buz küpleriyle servis edilen bu soğuk kahvenin kafein oranının da diğer kahvelere göre çok daha yüksek olduğunu da belirteyim.

İçeceklerin yanında taze ve günlük tatlılar da mevcut. Ben bu yaz tatilimdeki Coffee Grinder Datça ziyaretlerimde frambuazlı cheesecake ve San Sebastian cheesecake denedim, ikisi de oldukça taze ve lezzetliydi (favorim San Sebastian oldu). Öğleden önce kahvaltı, öğleden itibaren fine dining menüleri de sunan Coffee Grinder Datça, bu ufak sahil ilçemizdeki -özellikle turizm dönemindeki- kaliteli kahve mekanı eksiğini tamamen kapatmış.

Eğer yolunuz Datça’ya düşerse, mutlaka Coffee Grinder Datça’ya uğrayın, bi’ kahvelerini için, yanında da San Sebastian cheesecake söyleyin :)


Paylaşmak Güzeldir!