Delter Coffee Press Nedir?

Paylaşmak Güzeldir!

AeroPress’e kuzen geldi! AeroPress’e çok benzeyen Delter Coffee Press, AeroPress demlemede karşılaştığımız ve kahveye bitter bir tat veren kontrolsüz karışma olayına çözüm bulmuş. Bir kickstart proje olarak öne çıkan Delter Coffee Press, ülkemizde de üçüncü dalga kahve mekanlarının raflarında kendine yer buluyor. Bu rehberde önce Delter Coffee Press nedir sorusuna cevap vereceğim, ardından da kısa bir demleme rehberi paylaşacağım.

Delter Coffee Press Nedir?

“Press” sınıfı demleme ekipmanlarının en yeni üyesi olan Delter Coffee Press, AeroPress’e olan benzerliğiyle öne çıkan bir ekipman. Bu iki ekipmanın görünüşleri çok benzese de, kahve demleme prensipleri tamamen farklı. AeroPress Nedir? Aeropress Kahve Demleme Rehberi başlıklı yazımda da göreceğiniz üzere AeroPress’te kahvenin üzerine doğrudan su ya da suyun üzerine doğrudan kahve döküyorsunuz. Bu durum çok masum gözükse de, kontrolsüz bir karışma (agitation) işlemi gerçekleşiyor; çünkü kahvenizin suyla karışımını kontrol edemiyorsunuz. Bu durum, kahvenizdeki bitter tatların ortaya çıkmasına ve daha sert bir kahve elde etmenize sebep oluyor.

Delter Coffee Press’te ise kahve ve su, aralarında JetSeal adı verilen bir ayırıcı bulunan iki farklı kısımda yer alıyorlar. Bardağınıza demlenmiş kahve akışının olduğu alt tarafta kahve, baskı uyguladığınız üst kısımda ise su bulunuyor. Böylece siz üst bölüme baskı uygulamadığınız sürece, aradaki JetSeal katmanı sebebiyle, su ve kahve karışmıyor. Baskı uyguladığınızda ise JetSeal, suyun kahveye doğru akışına izin veriyor. Yani, kontrolsüz karışımın ve bitter aromaların önüne geçiyor, daha yumuşak içimli ve daha aromatik bir kahve elde ediyorsunuz.

Bu yeni ekipmanın bir avantajı daha var. Tek seferde 200ml suyla demleme yapabilen Delter Coffee Press’te, daha fazla kahveye ihtiyacınız varsa, ilk 200ml’lik suyu kullanıktan sonra, ekipmanın pistonunu yukarı çekebiliyor ve tekrar 200ml su doldurarak aynı kahveyi ikinci defa demleyebiliyorsunuz. Siz pistonu yukarı doğru çekerken, su ve kahve kısımları arasındaki JetSeal sayesinde herhangi bir vakum oluşmuyor ve kahvenize zarar gelmiyor. Yine de, ilk ve ikinci demlemedeki kahve tatlarının aynı olmayacağı aşikar; çünkü ilk demleme, kahvenizdeki en yoğun aromaları aldı bile. İkinci demlemede daha az aromatik kahveniz olacaktır.

Ek olarak, bu ekipmanın, 6 gram kahve kullanmanızı sağlayan bir “dozaj tıpası” da var. 200ml su kapasiteli bu  ekipmanla enfes bir kahve demlemek için, 12 gram kahveye ihtiyacınız var. Yani bu dozaj tıpasını öğütülmüş kahveyle silme şekilde doldurup, kahveyi Delter Coffee Press’in kahve gözüne 2 defa eklemeniz yeterli.

Delter Coffee Press Nereden Alınır?

Ben bu yazıyı yazarken Delter Coffee Press’in Türkiye’de sadece 1 tane distribütörü var, o da CleanCup Coffee. Firmanın Delter Coffee Press sayfasını şu linkte bulabilirsiniz: https://cleancup.coffee/magaza/ekipman/delter-coffee-press/

AeroPress vs. Delter Press

İkisini de denediğim bu ekipmanlar arasında bir karşılaştırma yapacak olursam, şunları söyleyebilirim:

 • Delter Press’le demlenen kahvenin içimi kesinlikle daha yumuşak.
 • Delter Press’le 400 mililitreye kadar kahve demleyebiliyorsunuz. AeroPress’te sınırınız 200ml.
 • Delter Press’te pistona daha az miktarda kuvvet uygulamanız gerekiyor, böylece daha kolay bir demleme deneyimi elde ediyorsunuz.
 • AeroPress’le demlenen kahvenin gövdesi daha yüksek. Yüksek gövdeli kahve sevenler için AeroPress daha iyi bir seçenek olabilir.

Delter Coffee Press Kahve Demleme Rehberi

 • Pistonu demleme çemberine tamamen geçirin.
 • Başlık içine kağıt filtre yerleştirin. Filtreye, hem filtredeki tozu gidermek için, hem de filtrenin başlığa tam olarak temas edebilmesi için, bir miktar sıcak su dökerek, filtreyi ıslatın.
 • İçine pistonu geçirdiğiniz demleme çemberini, JetSeal tarafı yukarı gelecek şekilde masaya koyun. Böylece kahve bölümü de yukarı bakmış olacak.
 • 12-15 gram kadar ince-orta öğütülmüş kahvenizi kahve bölümüne ekleyin. Burada kahvenizi, içinde kağıt filtre bulunan başlığa eklememeniz önemli; bunu yaparsanız başlığı kapatamazsınız.
 • Kahvenizi kahve bölümüne ekledikten sonra, içinde kağıt filtre bulunan başlığı, kahve bölümünün üzerine kapatın, başlığı döndürerek ve aşırıya kaçmadan sıkıca kapatın.
 • Demleme çemberini ters çevirin – şimdi su bölümü yukarı bakıyor olacak.
 • 95 derecedeki suyu, 200ml seviyesine kadar, orta kısımdaki boşluğa dökün. Su miktarını yandaki çizgilerden takip edebilirsiniz.
 • 200ml su doldurduğunuz ekipmanınızı, kahve bölümü alta gelecek şekilde, demlenmiş kahvenizin dolacağı kupanın ya da server’ın üstüne yerleştirin.
 • Ön demleme işlemi için pistonu, su seviyesi 50ml seviyesine gelene kadar kadar yukarı çekin. Yavaş bir şekilde pistonu aşağı doğru bastırın ve ön demlemeyi başlatın. 50ml suyu bastırma işlemini, 20-25 saniye gibi bir sürede bitirmeniz gerekiyor. Daha erken ya da daha geç olmamalı.
 • Ön demleme işleminden sonra pistonu, tekrar yukarı doğru 150ml seviyesine kadar çekin ve ardından yine yavaşça, basınç uygulayın ve esas demleme işlemini başlatın. Çok hızlı bastırmayın, çok da yavaş bastırmayın.
 • Pistondaki su bittiğinde, 200ml’lik enfes kahveniz hazır, afiyet olsun!

*****

Herhangi bir sorunuz ya da yorumunuz mu var? Yorum bölümünden bana iletebilirsiniz!


Paylaşmak Güzeldir!