Dünyaya Farklı Pencerelerden Bakın!

Paylaşmak Güzeldir!

Dünyanın görülmeye değer, yaşanmaya değer, hissedilmeye değer o kadar çok noktası var ki… Hepsini görmek için hem çok zengin olmak lazım, hem de bolca zaman lazım! Neyse ki internet çağındayız da, sanal müze gezilerinden tutun, sanal gerçeklik gözlükleriyle Ankara’nın bozkırından Miami’deymişiz gibi eğlenebiliyoruz :)

Geçtiğimiz günlerde bir Twitter kullanıcısı sayesinde haberdar olduğum ve internetin ne kadar büyük bir nimet olduğunu bir kez daha bana hatırlatan bir girişimden bahsedeceğim. Girişimin adı WindowSwap. İnsanlar, pencerelerinin önüne koydukları kameralarıyla, pencerelerinden görülen manzarayı bu girişimin web sitesinde paylaşıyorlar. Bu web sitesi de ziyaretçilerine, dünyanın herhangi bir yerinden, tamamen rastgele bir pencere manzarasını  izletiyor – evet, gerçek bir pencere manzarası izliyorsunuz! Özellikle pandemi döneminde eve hapsolmuşken, farklı pencereleri izlemek keyifli bir aktivite oldu benim için. Geçtiğimiz günlerde mesela, izlediğim bir pencerenin dışında, kuşlar için yemlik mevcuttu. Manzara eşliğinde o kuşların yemliğe gidip gelmeleri, beslenmeleri vs. çok hoş bir görüntü oluşturmuştu :)

Tek yapmanız gereken, https://window-swap.com adresine tıklayıp, aşağıda gördüğünüz ekranda “Open a new window somewhere in the world” (dünyanın bir yerinde yeni bir pencere aç) butonuna basmak.


Paylaşmak Güzeldir!