Eğitimli Cahil Tüketici Sendromu

Paylaşmak Güzeldir!

Tüketim toplumu dayatmasından mıdır, kapitalist düzenden midir, umarsızlıktan mıdır… Bilemiyorum. Bir şeylere para harcıyoruz, ancak para harcayarak sahip olduğumuz şeyin tam olarak ne olduğunu, ondan nasıl fayda sağlayabileceğimizi, nelere dikkat etmemiz gerektiğini falan bilmiyoruz. Bilmek istemiyoruz. Merak etsek bile, araştırmaya üşeniyoruz. Nasıl araştıracağımızı da bilmiyoruz. Bu benim kendi çevremdeki, tamamı eğitimli olan insanlar üzerindeki gözlemim, o yüzden de buna “eğitimli cahil tüketici sendromu” diyeceğim.

Ya güzel kardeşim… Üniversite mezunu insanlarız. Şu yaşa kadar hiçbir şey araştırmamış olmamız mümkün değil. O kadar projeler yaptık, ödevler yaptık, deneyler yaptık… Araştırdık değil mi? Araştırdık. Neden araştırmamışız gibi davranıyorsunuz 🙁

Çalıştığım firma, isteyen beyaz yaka çalışanlarına özel sağlık sigortası imkanı sunuyor ve yıllık primin %80’ini ödüyor. Kalanı da biz aylık olarak ödüyoruz. Bu sigorta pakedinin içinde, standart teminatların haricinde, yılda 1 check-up, yılda 1 diş temizliği var. Her ay buna para ödüyor mesela, ama bunlardan haberi yok. Çünkü 1 defa bile girip, şirketin intranet sayfasında yayınlanan bilgilendirme sunumunu okumamış.

Yine çalıştığım firma, özel sağlık sigortası talep etmeyen tüm beyaz yaka çalışanlara tamamlayıcı sağlık sigortası yapıyor, yıllık primin %100’ünü de karşılıyor. Ama benim okumuş, eğitimli, üniversite mezunu arkadaşımın bundan haberi bile yok, çünkü gelen bilgilendirme mailini okumamış. Yetmemiş, intranet ana sayfada bulunan bilgilendirme sunumunu da zerre merak etmemiş. Ama primi çatır çatır ödeniyor. Kendisi de, özel hastanede daha kaliteli bir hizmet almak varken, sağlık ocağına gidiyor.

Arabasına kasko yaptırıyor. Yığınla para ödüyor. Mesela orada “mini onarım” hakkı var (artık birçok sigorta bu hakkı sunuyor). Kullandı mı hiç? Yok. Niye? Çünkü açıp kasko poliçesini okumamış.

Bahsettiğim özel sağlık sigortasında farklı hastane anlaşmaları var. Kimine sadece SGK payı (15TL) ödüyorsun, kimine ücretin %20’sini ödüyorsun, kimine bir kuruş ödemeden muayene olup çıkıyorsun… Mesela hangi hastaneye giderse sadece SGK öder, hangisinde %20 katılım payı öder, hangisinde para ödemeden çıkar – bilmiyor. Neden? Çünkü… Tahmin edin… Evet, bilgilendirme sunumunu okumamış.

Gerçekten üzülüyorum ben… Etrafımdaki insanlar para ödedikleri şeyin ne olduğunun, hangi hakları sunduğunun, ne işe yaradığının falan bilincinde değiller. Nasıl bu hale geldiler bilmiyorum, ama onlar adına üzülüyorum.

Araştırın, internet denen şeyin farkındasınız, hepimizin elinde akıllı telefon, tek dokunmayla internet tarayıcısı açılıyor. Bütün sigortaların mobil uygulamaları var, sigortalıysanız indirin telefonunuza uygulamayı, poliçenizde ne var ne yok, hangi haktan nasıl faydalanırsınız öğrenin.

Üzmeyin lan beni 🙁


Paylaşmak Güzeldir!