Ev Taşıma Tecrübelerim! Yazı: 1

Paylaşmak Güzeldir!

Bazı arkadaşlarım biliyorlar, bu yaz konut kredisi faizlerinin de düşmesiyle birlikte, eşimle birlikte 2016 Aralık’ta yine kredi çekerek aldığımız evi satıp, daha iyi özellikleri olan bir eve taşınmak istedik. Önce içinde yaşamakta olduğumuz ev için kapora aldık, hemen ardından yeni evimizi seçtik ve kaporasını verdik, sonrası ise biraz çetrefilli geçti ama tabiri caizse “yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik” –  şu an bu yazıyı yeni evimizden yazıyorum :)

Sürecin Kısa Özeti

Yukarıda bahsettiğim gibi, evimizin satışı için kaporayı aldık, seçtiğimiz yeni ev için kaporayı verdik falan derken… Abi herkes mi ev arar, herkes mi içinde oturduğu evi satmaya çalışır :)

  • Evimizi alan aile, kirada oturan bir aileydi.
  • Biz, yaşamakta olduğu evi satan bir aileydik.
  • Evini aldığımız aile, yaşamakta olduğu evi satan bir aileydi.
  • Evini aldığımız ailenin seçtiği yeni evde kiracı vardı.

O kiracı çıkacak, evini aldığımız aile evi tahliye edecek, biz evde gerekli tadilat ve temizliği yaptırıp taşınacağız, biz taşındıktan sonra da evimizi (artık eski evimizi) alan aile aynılarını yapacak… Bir de bu süreçte kredi başvuruları, eksper incelemeleri, tapu işlemleri vs. olacak… İnanır mısınız? 14 Haziran’da şu anki evimizin kaporasını vermiştik, eski evimizin satışıydı eski evin kredisinin kapanmasıydı yeni kredi başvurusuydu tapu işlemleriydi derken Temmuz başında şu anki evimizin tapusunu alabildik ve aynı süreçten geçen, şu anki evimizin eski sahiplerinin evi tahliye etmeleri için beklediğimizden ötürü, ancak Ağustos’un ikinci haftasında yeni evimize taşınabildik!

Nakliye Esnasında Hangi Problemlerle Karşılaştık?

Öncelikle yaz dönemi olması sebebiyle taşınmaların yoğun olduğu bir dönemdeydik. Bu yüzden istediğimiz tarihte uygun olan bir nakliyeci bulmak biraz zor oldu. Eğer herhangi bir zaman taşınma planınız varsa, zamanlamayı iyi planlamanız şart.

Ev eşyalarımız standart 3+1 ev eşyasıydı. Nakliyeciler eve gelip eşyaların miktarına, hacmine vs. bakma zahmetinde bulunmadıkları için, kamyonet-kamyon arası biraraçla geldiler ve 2 tur yapmak zorunda kaldılar. Bu yüzden de taşınma esnasında zaman kaybetmiş olduk – çünkü her ne kadar ikinci seferde az miktarda eşya kalmış olsa da, aracı 2 defa yüklediler, 2 defa boşalttılar. Siz siz olun, nakliyecileri eve çağırıp, eşyaları incelettirin ve uygun bir kamyon getirmelerini sağlayın.

Kamyonun yanaşabileceği bir alan yaratmak da problemdi. Gerekli alanı yaratabilmek için, 2 farklı duyuru hazırladım. Eski evimizin olduğu apartman için hazırladığım ilk duyuruda, taşınacağımız gün ve kamyonunapartman önüne yanaşacağı saat hakkında bilgi vererek, apartman sakinlerinin kamyonun yanaşmasını engelleyecek şekilde park etmelerini önlemeye çalıştım. Herkes dikkat etmiş, kamyonu engelleyen ya da kamyonun engellediği herhangi bir araç olmadı. İkinci duyuruyu da yeni evimizin apartmanına ve aynı sokakta bulunan diğer apartmanlara yapıştırdım. Bu ikinci duyuruda yeni evimize tahmini varış saatini paylaştım ve o saat itibariyle apartman önüne araç park edilmemesini rica ettim. Yeni komşularım sağ olsunlar, tam belirttiğim saatte apartman önü boştu :) Siz de bu şekilde eski ve yeni evinizin apartman sakinlerini taşınmanız hakkında bilgilendirebilirsiniz.

Yeni Evde Hangi Problemlerle Karşılaştık?

Nakliyeciler eşyaları yeni eve taşıdılar, her şey üzerinde yazan bilgilere göre ilgili odalara bıraktılar. Elbette iş bitmedi! Yeni evin sorunlarını yeni yeni fark etmeye başladık :)

Mutfak lavabosunun gideri tıkalıydı, tıpası eskimişti. Tıpasını değiştirdik ve gideri parçalara ayırarak, içerisinde takılı kalan pislikleri temizledik.

Banyo lavabosunun gideri damlatıyordu. Evin eski sahibi altına tas koymuş, onu onardık. Yani 1 hafta önceye kadar evde oturuyordun, hiç mi “yav ne tası, şunu onarayım ya da bi usta çağırayım” demedin…

Banyoda asma tavan vardı, asma tavandaki aydınlatmalar eski tip floresan lambaymış. Kaç senedir kullanılıyorlardı bilmiyorum, ama yarısı yanmıyordu. Hatta banyo aynasının spot lambası da kısa devre yapmış, spot ışık patlamış falan… Biz evi gezmeye geldiğimizde banyonun ışığını açmamışlardı, hatırlıyorum.

Yeni evin tavanı, eski eve göre 10cm kadar aşağıdaymış. Bu yüzden de perdeleri tadilata gönderip kısalttırmamız gerekiyor :) Siz siz olun, taşınma öncesi ve sonrasındaki evlerinizde tavan yüksekliği ve perde boylarına dikkat edin. Böylece yeni evinize daha hazırlıklı bir şekilde yerleşebilirsiniz.

Nakliye esnasında bulaşık makinesinin arka kısmında, su alımını kontrol eden sensörün olduğu kısmı hasarlamışlar, sensörün bağlantısı gitmiş. Taktık makineyi, çalıştıracağız, su almıyor. Musluğa baktık açık, makinede de su alma haricinde bir problem yok… Tesisatçı çağırdık mecburen, sensörün hasarlandığını o söyledi. Onardı, sensöre bir miktar para sıkışmış (!). Taşınacaksanız, nakliyeciler işi bitirmeden önce, özellikle elektrikli aletlerin ve beyaz eşyaların eski evinizdeki gibi çalışır durumda olduklarından emin olun. Bir problem varsa, nakliyecilerin düzeltmesini isteyebilir ya da ücreti yeniden pazarlığa sokabilirsiniz.

Mutfak lavabosunun kenarındaki silikonlar eskimiş, yer yer kalkmış. Evin eski sahibi nasıl kullanıyordu o lavaboyu emin değilim. Şeffaf silikon alıp, lavabonun etrafına silikon çekeceğim. Bu konu kritik, çünkü lavabo kenarından lavabonun altındaki dolaba sızan su, solabın ahşabının şişmesine sebep olabilir. Ev değiştirecekseniz, bu nokta da aklınızda bulunsun.

Yeni evimizde şarabımı yudumlarken, şimdilik aklıma gelen problemler bunlar :) Bir sonraki yazımda, taşınma sürecimizdeki farklı tecrübelerimize değineceğim, görüşmek üzere :)


Paylaşmak Güzeldir!