Ev Taşıma Tecrübelerim! Yazı: 2

Paylaşmak Güzeldir!

Ev Taşıma Tecrübelerim! Yazı: 1 başlıklı yazımın devamına hoş geldiniz :)

Yeni Evde Misafir Tuvaleti Değişimi

Yeni evimizde misafir tuvaleti alaturka tipteydi. Adeta misafire eziyet aracı, adeta “neden geldiniz ki” diyen bir şey… Diz eklemlerinin düşmanı, kalça eklemlerinin hısmı… Hijyenik açıdan da problemli zaten, az çok biliyorsunuzdur sebebini. Alaturka tipteki tuvalet taşını kırdırıp, yerine bir yapı marketten klozet aldık. Mecbur, fayans da değişecek, yanına bir de fayans beğendik. Eğer evinizde bu tip bir tadilat yapacaksanız, fayans ve tesisattan anlayan bir usta ya da ustalarla çalışmalısınız. İlk gün alaturka tuvalet taşını ve fayansları kırdılar, atık molozları temizleyip, seramik ve fayans yapıştırıcısı kullanarak yeni fayansları döşediler. Yapıştırıcının ve fayanslar arasına atılan derz maddesinin kuruması gerektiği için, klozet montajı ertesi güne kaldı. Ertesi gün de tesisat ustası gelip klozeti bağladı, işlem tamam.

Benzer bir tadilat yaptırmanız gerekiyorsa, bunun için planlarınızda 2 gün ayırmanız şart.

Stor Perdeler

Yeni evimizde “stor perdeleri nasıl takacağız, kornişleri ve duvarı matkapla delip, dübel ve vida yardımıyla storları tutturmamız lazım, of her yer toz toprak olacak” diye düşünürken, gelen ustalardan biri, stor perde korniş aparatından bahsetti. Aparat görseldeki gibi, basit bir plastik aslında; ama delmeden, toza toprağa bulaşmadan, lego birleştirir gibi stor perdeleri ve kornişleri birleştirmemizi sağladı! 175cm’lik stor perde için 5 tane plastik aparat kullandık, stor perdeleri duvarı delmeden direk kornişe monte ettik ve gayet de sağlıklı oldu.

Eğer siz de stor perdeleri yeni evinize götürecekseniz ve yeni evinizde korniş mevcutsa, bu aparatı kullanarak duvarları delmeden, toza bürünmeden stor perdelerinizi takabilirsiniz.

İkametgah İşleri

Taşınmanızın ardından yeni adresinizi devlete bildirmelisiniz. Aylardır devam eden salgın döneminde harika devletimiz diyor ki, “İkametgah bildirimini internet üzerinden SMS doğrulama ile yapabiliyordunuz aslında ama şu an ben bunu kabul etmiyorum. Elektronik imza (USB disk şeklinde olan, bilgisayara taktığınızda kimliğinizi doğrulayan şey) ya da mobil imza (kullandığınız GSM operatörüne gidip ıvır zıvır bir sürü belge doldurup aylık ücret karşılığında aldığınız şey) kullanacaksın, bunlar yoksa da tıpış tıpış ilçe nüfus müdürlüğüne gidip işini elden yapacaksın”. Ya devletçiğim, hastalık var, salgın var, bu günlerde SMS doğrulamayı neden iptal ettin demek istiyorsun, ama desen de duyan yok zaten… Mecbur ilçe nüfus müdürlüğüne gideceğim.

Taşınma tarihinizin ardından 20 günlük süre içerisinde adres bildirimini yapmanız gerekiyor; aksi takdirde para cezası yaptırımı var. Eğer yaşlı, engelli vb. bir durumunuz yoksa, muhtarlıklar artık ikametgah değişikliği yapmıyorlarmış.

Elektrik, Su, Gaz, İnternet Abonelik İşlemleri

Taşınacağınız evde mevcutta tesisat, yani abonelik bağlantısı varsa, işiniz kolay. Başkent Gaz ve EnerjiSA’dan online randevu alıp, aboneliğimi eski evden yeni eve taşıttıracaktım. Bu işlem EnerjiSA’da 10 dakika, Başkent Gaz’da da 15 dakika falan sürdü sanırım. Hızlıca halloldu yani :) ASKİ için de ASKİ Online İşlemler’den abonelik taşıtma başvurusu yapıyorsunuz, size bir form veriyor, o formun çıktısını alıp imzalıyorsunuz. Yanına kimlik fotokopisi, tapu fotokopisi ve DASK sigortanızın çıktısını iliştirip, Ulus/Kazım Karabekir Caddesi’ndeki ASKİ Abonelik İşlemleri merkezine bırakıyorsunuz.

Bu üç aboneliğimin taşınması, ortalama 1-2 gün sürdü, hiç kesinti yaşamadık.

İnternet için TürkNET kullanıyorum. Taahhüt yok, hız iyi, bağlantı problemi yaşamadım. Nakil başvurusu yaptığım günün ertesi günü de internetim taşınmıştı! 90 TL gibi bir nakil ücreti aldılar ama olsun; en azından bugüne kadar bana hiç sıkıntı yaşatmadılar. TürkNET aboneliğini tavsiye ederim: Abone Ol ya da Seçenekleri İncele

Bugünlük de bu kadar, üçüncü ve son yazıda görüşmek üzere :)


Paylaşmak Güzeldir!