Evde Harika Kahve Yapmak İçin 6 İpucu

Paylaşmak Güzeldir!

Beni tanıyanlar bilirler, kahveyi çok severim :) Son 5-6 senedir tutkunu olduğum kahveyi, her defasında daha lezzetli hale getirmeye çalışıyorum. Çözünebilir kahveyle başlayan kahve tutkum, şu an sipariş üzerine kavrulmuş yöresel kahve çekirdeklerini evdeki öğütücümde öğütüp, taptaze kahve içmeye kadar ilerledi :) Evde kahve demlemek ve o kahveyi içmek gerçekten keyifli. Aşağıdaki 6 ipucu, evde harika kahve yapmak için size yol gösterecek:

Taze Kahve Çekirdekleri Alın

Kahve çekirdekleri kurutulduktan sonra, demlenmeye hazır hale gelmeleri için kavrulmalılar. En lezzetli ve keyifli kahve için, çekirdekleri kavurma tarihinden sonraki 2 hafta içinde tüketin.

Kendiniz Öğütün

Kahve çekirdeklerini demleme işleminden hemen önce öğütmeniz, büyük bir fark yaratır. İhtiyacınız kadarını öğütün ve demleyin.

Kahve Çekirdeklerinizi Uygun Şekilde Saklayın

Kahve çekirdeklerinizi, hava geçirmeyen ve ışık görmeyen bir kapta, serin yerde muhafaza edin.

Suyla İyi Temas Önemli

Öğüttüğünüz kahvenizi demlerken, tüm parçacıkların suyla temas etmeleri önemli, aksi takdirde yeteri kadar demlenme elde edemeyebilirsiniz. Öğütülmüş kahvenizin üzerine su döktükten sonra, tahta bir kaşıkla 2-3 tur karıştırın ve tüm parçacıkların ıslanmalarını sağlayın.

Su Sıcaklığına Dikkat Edin

İdeal su sıcaklığı 90-96 derece arasıdır. Bu sıcaklığı elde etmek için suyunuzu kaynatın, altını kapatın ve 45 saniye bekleyin.

Temizlemeye Üşenmeyin

Kahve demleme aparatınızı her kullanımdan sonra temizlemeye özen gösterin. 10 kullanımda bir olmak üzere de detaylı temizlik yapın. Önceki demlemelerden kalan kahve kalıntısı, kahvenizin tadını bozabilir.


Paylaşmak Güzeldir!