Evde Kahvenizi Nasıl Saklamalısınız?

Paylaşmak Güzeldir!

Kahve aldığınız zaman, çekirdek olsun ya da öğütülmüş olsun, paket üzerinde şuna benzer bir uyarı yazar: “Serin ve ışık görmeyen ortamda saklayınız”. Hımm, serin, ışıksız ortam. Buzdolabı? Depo? Baharatlar da serin ve ışıksız ortamda saklanmalı, e o zaman baharat dolabı?

D) Hiçbiri!

Evde Kahve Nasıl Saklanır?

Kahve, aslında oldukça hassas bir maddedir. Özellikle de öğütülmüş kahve, ortamdaki nem, koku, ışık vb. birçok etmenden kolaylıkla etkilenebilir ve bunun sonucunda da kahvenin yapısında ve aromasında kötüleşme meydana gelebilir. Eğer çekirdek kahveyi ya da öğütülmüş kahveyi yanlış bir şekilde saklarsanız, kahveniz tüm aromasını yitirebilir.

Kahvenin saklanması için en ideal yöntem, hava geçirmeyen, opak (saydam olmayan) bir cam saklayıcıda kahveyi muhafaza etmektir. Bu saklayıcıyı da baharat kokusundan, nemden ve güneş ışığından uzak bir yere koymanız gerekir. Bu şekilde, kahve havayla ve ışıkla temas etmez, baharat ya da kokulu diğer ürünlerle aynı ortamda kalmaz ve daha uzun süre saklanabilir ve kendi aromasını da korur.

Kahve Buzdolabında Saklanır mı?

“Serin ve ışık görmeyen yer” denince akla bazen buzdolabı gelebilir. Ancak serin derken, soğuk ortam tabi ki kastedilmiyor! Kahve buzdolabında saklanmaz, çünkü soğuk ortam kahvenin içindeki aromatik yağların yapısını bozar. Ek olarak kahveyi hava geçirmeyen bir kutuda buzdolabında sakladınız diyelim, o kahveyi buzdolabından dışarı çıkardığınız anda, havadaki su buharı o soğuk kutuyla temas edecek ve kutunun hem iç hem de dış yüzeyinde yoğunlaşan buhar, yüzeyde ıslanmaya sebep olacaktır. Bu da kahvenizin ıslanması anlamına gelir ki, geçmiş olsun!

Kahvenin buzdolabında saklanmamasının bir sebebi daha var. Kahve, doğal yapısı gereği, nem tutma özelliğine sahiptir. Kahveyi buzdolabına koyduğunuzda, buzdolabındaki diğer yiyecek ve içeceklerin kokusu, kahvenize sinebilir – bu da kahvenizin kokusunu da, tadını da, aromasını da değiştirecektir.

Yani, kahvenizi hiçbir şartta buzdolabında saklamamalısınız.


Paylaşmak Güzeldir!