Evinizde Çalışan Kişiye Sigorta Yapmak

Paylaşmak Güzeldir!

Özellikle şehirde yaşayan ve haftanın 5 günü çalışmak durumunda olan kişiler için ev temizliği, gerçekten yorucu ve yıpratıcı bir gereklilik olabiliyor. Böyle durumlarda imkanı olanlar, ev temizliği için evlere giden kişilerden hizmet almayı seçiyorlar. Böylece hafta sonundaki 2 günlük tatili tamamen kendilerine ya da ailelerine ayırıp, ev temizliği için zaman harcamamış oluyorlar. Bazıları ise yalnızca ütü hizmeti almayı seçebiliyorlar. Ütü yorucu bir ihtiyaç, kabul edelim. Bu yüzden de ütü hizmeti alanların sayısı hiç de az değil. Benim çevremdeki birçok arkadaşım, ütü hizmeti veren kişilerle çalışıyorlar. Ya da cam temizliği, mevsim temizliği, inşaat temizliği, yemek yapımı vb. birçok hizmetten aynı şekilde bahsedebiliriz. Hizmet alan kişiler, kendi evlerinde bu hizmeti alıyorlar. Belki siz de benzer hizmetler için evinizde birini ya da birilerini çalıştırıyorsunuzdur. Peki, çalıştırdığınız kişinin  sigorta primini ödeyerek, onu iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı güvence altına alıyor musunuz? Çalışan kişiye sigorta yapmak hiç de zor değil, üstelik çok ucuz.

Çalışan Kişiye Sigorta Yapmak

Çalışan Kişiye Sigorta Yapmak

Hangi Hizmetler Ev Hizmeti Sayılır?

Evinizde sizin yapabileceğiniz, ancak herhangi bir sebeple ev dışından birinden hizmet almayı seçtiğiniz temizlik, bulaşık yıkaması, çamaşır yıkaması, ütü, evin toplanması, çocuk bakıcılığı, bahçe işleri, yemek yapılması vb. işlerin tamamı, ev hizmeti sayılır. Hizmet aldığınız kişiyi, 1 aylık süre içerisinde 10 gün ya da daha az çalıştırıyorsanız, o kişinin sigortasını yaptırabilirsiniz.

Neden Sigorta Yapmalısınız?

Ev hizmeti yaptırdığınız kişi, hizmet esnasında herhangi bir kaza geçirirse, bundan siz de sorumlu olursunuz. Hizmet veren kişiye 10 günden az süreli sigorta yaparak, hizmet aldığınız kişiyi iş kazalarına ve meslek hastalıklarına karşı güvence altına almış olursunuz. Sigortasız bir işçi çalıştırmak istemezsiniz, değil mi?

Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışan Sigortası 1 Günlük Prim Ne Kadar?

Bu yazının yazıldığı Kasım 2020 itibariyle, 10 günden az süreli ev hizmetinde çalışanlar için ödenmesi gereken 1 günlük sigorta primi, günlük asgari ücretin %2’si olarak belirleniyor. Bu da 2020 için yalnızca 1,96 TL yapıyor.

Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışan Sigortası Nasıl Yapılır?

Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışan sigorta yapmak aslında oldukça kolay.

 • E-devlet hesabınıza giriş yapın.
 • SGK’nın kurum sayfasına gidin.
 • “4A On Günden Az Süreli Ev Hizmetleri İşveren Başvuru ve Sorgulama” sayfasını açın.
 • Sayfanın sağ kısmında bulunan Yeni Kayıt butonuna basın.
 • Açılan sayfada çalıştırdığınız kişinin TC kimlik numarasını ve çalışmanın yapıldığı günü seçin.
 • Kaydet butonuna basın.

Bu kadar! Evinizde çalıştırdığınız kişiyi, çalıştığı gün için sigortalamış ve onu iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı devlet güvencesi altına almış oldunuz.

Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışan Sigorta Primi Nasıl Ödenir?

Çalışmanın yapıldığı ayın bitimine kadar sigorta primini ödemeniz gerekiyor. Bu ödemeyi SGK’nın e-tahsilat sistemi üzerinden (link) banka kartıyla, kredi kartıyla ya da BKM Express ile yapabiliyorsunuz. Bunun için:

 • Yukarıdaki linke tıklayarak SGK E-tahsilat sayfasına gidin. E-devlet ile giriş yapmanız istenecek.
 • Sorgu Türü olarak Diğer Tahsilatları seçin.
 • Sorgu Tipi olarak 60 EK-9 10 Günden Az Süreli Tahsilatı seçin.
 • TC Kimlik No alanında sizin TC kimlik numaranız yazmalı.
 • Borç Sorgula butonuna tıklayın.

Sorgulama butonuna tıkladığınızda, mevcut borcunuz size gösterilecek. Ödeme butonuna tıklayarak, ödeme sürecini başlatabilirsiniz.


Paylaşmak Güzeldir!