Excel Açılır Liste Nasıl Yapılır?

Paylaşmak Güzeldir!

Excel, her ne kadar bir hesaplama aracı olsa da, birçok farklı özelliğiyle farklı konularda kullanım kolaylığı sunuyor. Bu kullanım kolaylıklarından biri de, bir hücreye girilecek değerleri seçimli hale getirebiliyor olmamız. Buna Excel’de açılır liste yapmak da diyebiliriz. Diğerbir deyişle, Excel dosyasını kullanan kişilerin bir listeden seçim yapmalarını sağlayabilirsiniz. Böylece, söz konusu hücreye girilebilecek değerleri de sınırlayabilirsiniz.

Excel’de Açılır Liste Yapmak

1) Öncelikle listenizi tanımlamanız lazım. Bunun için, açılır liste eklemek istediğiniz Excel dosyasında yeni bir sayfa açın ve listenizdeki seçenekleri alt alta, arada boşluk olmayacak şekilde yazın. Örneğimizde, 6 tane şehir adı kullanacağız ve açılır liste hazırlayacağız.

2) Ardından, seçeneklerin tamamını seçin, seçime sağ tıklayın ve “Ad Tanımla” bağlantısına tıklayın.

3) “Ad” kısmına, istediğiniz şekilde bir ad girin. Örnekte “Şehirler” olarak adlandırma yaptık. “Başvuru yeri” kısmında, seçtiğiniz hücre aralığı görünecek. Bu şekilde kaydedin.

4) Açılır menünüzü eklemek istediğiniz sayfadaki ilgili hücreyi ya da hücreleri seçin. Örneğimizde, G kolonundaki hücrelerde açılır menümüzün eklenmesini sağlıyoruz. Veri sekmesinden Veri Doğrulama butonuna tıklayın.

5) 3 sekmeli bir konfigürasyon kutusu karşınıza çıkacak.

5.1 Ayarlar: İzin Verilen kısmından “Liste” seçin. Seçiminizin ardından alt kısımda “Kaynak:” seçeneği belirecek, burada da önceki adımlarda listenize verdiğiniz adı yazın. Tamam‘a tıklarsanız, listenizi belirttiğiniz hücreye eklemiş olursunuz. Bunlara ek olarak Girdi İletisi ve Hata Uyarısı ayarlarını da yapabilirsiniz (aşağıda).

5.2 Girdi İletisi: Eğer açılır listenizi içeren hücreye tıklandığından kullanıcıya bir mesaj göstermek isterseniz, bu sekmeden mesajı ayarlayabilirsiniz.

5.3 Hata Uyarısı: Eğer kullanıcı, belirttiğiniz değerlerden farklı bir değeri, açılır listenin olduğu hücreye girmek isterse, hata mesajı gösterebilirsiniz.

Bu kadar 🙂

Kaynak


Paylaşmak Güzeldir!