French Press Nedir? French Press Kahve Yapımı Rehberi

Paylaşmak Güzeldir!

French press, french press.. Sık sık duyduğunuz bir kavram olabilir. French press nedir? Bazı kaynaklara göre İtalyan kökenli, bazı kaynaklara göre ise (adından da bu çıkarım yapılabilir) Fransız kökenli olan french press, günümüzde kahve demlemek için kullanılan en popüler ekipmandır. Kaynamış suya eklenen kalın çekilmiş kahve çekirdeklerinin belirli bir süre demlenmesini sağlayan, bu sürenin sonunda ise bir çubuk ve metal filtre ile kahve taneciklerinin suda aşağı doğru bastırılması ve kahvenin bardağa alınması prensibine dayanan, oldukça basit bir ekipmandır.

french press gif

French Press’te Kahve Nasıl Demlenir?

French press kahve yapımı aslında oldukça basit.

  • Her şeyden önce, yeterli miktarda suyu farklı bir kapta (çaydanlık ya da kettle) kaynatın.
  • Su kaynadıktan sonra, french press’i yarısına kadar suyla doldurun ve sallayın. Ardından suyu dökün. Sadece su, kahve koymayın. Böylece, ön ısıtma yapmış olacaksınız. Kaynattığınız suyun altını kapatın; çünkü demleme işleminde 70-80 derecede suya ihtiyacımız var ve o işleme kadar suyunuz sıcaklığı bu değerlere düşer.
  • 1 kupa kahve için 2-3 tepeleme tatlı kaşığı öğütülmüş kahve ve french press’i dolduracak kadar sıcak su lazım.  Kahve miktarını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Ben yoğun aroma sevdiğim için, 2,5-3 tatlı kaşığı kadar kahve koyuyorum.
  • Öğütülmüş kahveyi ön ısıtmasını yaptığınız french press’e koyun ve üzerine, ilk adım olarak, kahvenin yarım parmak üstünü kaplayacak kadar su ekleyin.
  • Suyun tamamını eklemeyin; çünkü “blooming” adı verilen ve french press kahve demlemede önemli bir yeri olan bir süreç var. Blooming süreci boyunca kahvenin içindeki aromaları aktifleştirmiş ve kavurma esnasında kahveye hapsolan karbondioksit (CO2) gazının çıkışını sağlamış olacaksınız. 20-25 saniye kadar sonra da tahta bir kaşıkla usulca karıştırıp, suyun kalanını ekleyin.
  • French press’in filtre kısmını üzerine kapatın ve 3-4 dakika kadar bekleyin. Bu esnada içeceğinizin biraz da olsa ısı kaybetmesi normal. Bunu engellemek için, french press’in etrafına havlu yerleştirebilirsiniz. 3 dakikada kaybedilen ısı, kahveyi soğutmuyor, kahveniz yine keyifle içilecek sıcaklıkta olacaktır, yine de tercih sizin.
  • Eğer kahvenizi sert seviyorsanız, demlenme süresini uzatabilirsiniz. 6 dakikayı geçmemeye özen gösterin ki, kahveniz çok soğumasın ve çok sert olmasın.
  • Demlemenin ardından filtre kısmını aşağı doğru ittirin ve kahvenizi kupaya aktarın.

Afiyet olsun!

Kaliteli French Press Seçimi

Her şeyde olduğu gibi kahvede de kaliteli malzeme, kaliteli kahve üretir. French press seçimi hakkındaki yazıma göz atmak için: Kaliteli French Press Önerisi

French Press’te Hangi Kahve Kullanılır?

French press’le kahve demlerken, damak tadınıza uygun herhangi bir kahveyi kullanabilirsiniz. Önemli olan nokta, kahvenin kalın öğütülmüş olmasıdır. Kahve aldığınız yerden french press’e göre öğütme yapmalarını rica ederseniz, uygun derecede öğütülmüş kahveye kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Benim deneyimime göre french press’te koyu kavrulmuş kahveler daha güzel sonuçlar veriyor, ama damak tadınıza göre kahve tercihinizi yapabilirsiniz.

FFrench Press Nedirrench Press Nasıl Temizlenir?

French press temizliği, lezzetli bir kahve için önemlidir. Temizlik için, öncelikle french press’in dibinde kalan kahveyi çöpe dökün, kalan kısmı da sudan geçirin. Lavaboya da dökebilirsiniz, merak etmeyin, kahve tanecikleri lavabonuzu tıkamaz. Tüm ekipmanı ve parçaları ılık suyla durulayın. Ardından, french press’in üçte birine kadar beyaz sirke koyun ve üzerini kaynamış suyla doldurun. Filtre kısmını da takın ve bastırın. 10dk kadar bu şekilde beklettikten sonra, sirkeli suyu dökün ve french press’i durulayın, kurumaya bırakın.

Unutmayın, iyi ve her kullanımdan sonra yapılan temizlik, her defasında lezzetli bir kahve elde etmenin olmazsa olmaz koşullarından biridir!


Paylaşmak Güzeldir!