French Press’ten En İyi Sonucu Nasıl Alırsınız?

Paylaşmak Güzeldir!

Uzuun zamandır devam eden kahve tutkum, 10 seneyi devirmiş durumda. Starbucks’ta french press’le başladığım bu tutku, şu an çok daha kaliteli kahvelerle devam ediyor. Ancak en başından beri değişmeyen tek bir tercihim var: French Press. Bu küçük ekipmanı kullanarak demlediğiniz kahvenizi nasıl daha kaliteli hale getirebileceğinizi anlatıyorum, take your seat.

Ara bilgi: Kaliteli French Press Önerisi

French press’le demlediğiniz kahvenizin aroması daha zengin, gövdesi daha kuvvetli olacaktır. Kahvenizin içeriğinde doğal olarak bulunan yağlar, kağıt filtre kullanmadığınız için bardağınızda kalacak ve sonuç olarak da aromayı zenginleştirip gövdeyi kuvvetlendirecektir. Diğer yandan ise french press’te demlenen kahvenizin biraz daha bitter ve kekremsi bir tat vermesi de oldukça muhtemel. Bunun sebebi de, kahve taneciklerinin suyla olan temasının fazlalığı – bu iyi, çünkü daha çok aroma alabiliyorsunuz; bu kötü, çünkü çok ince partiküller kahvenizde kalıyor ve bitter tat veriyor.

Peki bunu nasıl engelleyebiliriz?

Kahve çekirdeklerini french press’e özel uygun boyutlarda (kalın) öğütmek, demleme oranına özen göstermek (1 litre suda 60-70 gram kahve, ağırlık olarak kahve:su 1:14 ve 1:16 arası), demleme süresi (kahve türüne göre 3-4dk civarı) gibi temel noktalara dikkat etmeyi bir kenara koyarsak, aşağıdaki iki adım, french press’te demlediğiniz kahvenizin tadını daha da iyi bir hale getirecek:

  • Demlenme esnasında ekipmanınızın “press” kısmını, yani üst kısmını kapatmayın. Böylece öğütülmüş kahveniz, daha kaliteli bir “blooming” süreci geçirebilir – yani kahvenizin içinde hapsolmuş CO2 (karbon dioksit), daha rahat dışarı salınabilir.
  • 3-4 dakikalık demlenme süresinin ardından ekipmanınızın üst kısmını yerine yerleştirmeden önce, üstte kalan kahve taneciklerini tahta bir kaşıkla kahvenizden ayırın. Böylece, o kısımda kalan ve metal filtrenizden geçip bardağınıza ulaşabilecek olan çok ince tanecikleri ayırmış, o ince taneciklerin dakikalarca demlenerek kahvenize bitter tat vermesini engellemiş olursunuz.

Ayrıca french press’inizden her defasında aynı lezzeti almak için, french press temizliği konusuna özen göstermelisiniz: French Press Nasıl Temizlenir?

Afiyet olsun :)


Paylaşmak Güzeldir!