htaccess Dosyasına Yorum Ekleme

Paylaşmak Güzeldir!

WordPress kullanan web sitesi yöneticileri er ya da geç .htaccess adındaki sunucu dosyasıyla haşır neşir olmaya başlarlar. Web sitenize gelen erişim isteğinin uğradığı ilk yer olan bu dosyayı bir nevi pasaport polisi gibi görebilirsiniz. Gelen kişinin sitenize giriş izni var mı, nasıl girmeli, girerse nereye yönlendirilmeli vs. bir çok konuda htaccess dosyası, WordPress kullanan web sitesi sahiplerinin bilmesi gereken bir dosya. Peki, htaccess Dosyasına Yorum Ekleme nasıl yapılır?

htaccess dosyası nedir başlıklı yazımda, bu .htaccess dosyasının ne olduğundan, ne işe yaradığından kısaca bahsetmiştim.

htaccess dosyasına bir ekleme yaptığınızda, eklediğiniz koddan önce her zaman ama HER ZAMAN bir yorum kısmı eklemenizi ve kodun neişe yaradığını yorum kısmında yazmanızı öneririm. Böylece aylar belki de yıllar sonra dönüp baktığınızda, eklediğiniz kodun ne işe yaradığını hatırlayabilirsiniz.

htaccess Dosyasına Yorum Ekleme

Sunucunuzda kullandığınız .htaccess dosyasına yorum eklemek istediğinizde, yorum eklemek istediğiniz satırı “#” karakteriyle başlatmanız yeterli. Bu karakter, sunucuya o satırı görmezden gelmesini söyler. Her yorum satırına “#” karakteriyle başlamanız lazım. Yorumdan sonra kodunuzu eklerken, “#” karakterini eklememeniz yeterli.

# buraya yorum girebilirsiniz
# her yorum satırı # ile başlamalı
[KOD]

 


Paylaşmak Güzeldir!