input() Fonksiyonuyla Kullanıcıdan Veri Alma

Paylaşmak Güzeldir!

Python’daki temel fonksiyonlar hakkında bilgi vermeye devam ediyorum :) Bu yazıdaki temel fonksiyonumuz, kullanıcıdan veri almamıza yarayan input() fonksiyonu. Bir hesaplama yapmak için Python ile ufak bir program yazdığınızı ve programda işlemi yapabilmek için kullanıcıdan bir veri almanız gerektiğini düşünelim. Böyle bir durumda bu veri alma işini input() fonksiyonuyla yapıyoruz.

Python’da input() Fonksiyonuyla Kullanıcıdan Veri Alma

input fonksiyonu, tek parametreli bir fonksiyondur ve bu parametresi de, kullanıcının veri girişi beklenirken, kullanıcıya gösterilecek mesajdır. Örneğin, çok basit bir şekilde, kullanıcıdan adını isteyelim ve bir cümle kuralım:

#kullanıcıdan adını alalım ve bunu kullaniciadi değişkenine atayalım
kullaniciadi=input("Adınız nedir? ")

#kullanıcıya adıyla birlikte mesajı yazdıralım
print("Merhaba",kullaniciadi,"- umarım günün iyi geçiyordur!")

Bu kodun çıktısı şu şekilde olacak:

Burada önemli bir nokta var: input fonksiyonu, kullanıcıdan aldığı değeri string veri tipinde kaydeder. Eğer kullanıcıdan aldığınız değer sayısal bir değerse, bunu Python veri tipi dönüşüm fonksiyonları başlıklı yazımda paylaştığım fonksiyonlardan ilgili olanını kullanarak, işinize yarayacak olan veri tipine dönüştürmeniz gerekir. Örneğin, kullanıcıdan iki tam sayı isteyelim ve verdiği iki sayının karelerinin toplamını bulalım:

#kullanıcıdan ilk sayıyı isteyelim ve bunu sayi1 değişkenine atayalım
sayi1=int(input("1. Sayıyı girin"))

#kullanıcıdan ikinci sayıyı isteyelim ve bunu sayi2 değişkenine atayalım
sayi2=int(input("2. Sayıyı girin"))

#sayıların karelerinin toplamını hesaplayalım
sonuc=pow(sayi1,2)+pow(sayi2,2)

print(sayi1,"ve",sayi2,"sayılarının karelerinin toplamı:",sonuc)

Bu kodun kullanıcıdan veri alındıktan sonra çıktısı şu şekilde olur:

Eğer int() fonksiyonuyla veri tipi dönüşümünü yapmamış olsaydık, kullanıcıdan aldığımız veri string tipinde kaydedilecekti ve şu şekilde bir hata alacaktık:

Yani diyor ki “pow() fonksiyonunda string ve integer veri tiplerini beraber kullandın, bu şekilde bir işlem desteklenmiyor”. Kullanıcıdan aldığımız sayısal veriyle sayısal bir işlem yapacaksak, veri tipi dönüşüm fonksiyonlarını kullanıyor olmamız önemli.


Paylaşmak Güzeldir!