İzledim: 9 Kere Leyla

Paylaşmak Güzeldir!

Sokağa çıkma yasakları yeniden başladı, bu yüzden de evdeki en konforlu ve en erişilebilir aktivitemiz de yeniden dizi ya da film izlemek oldu. Son 2 haftada izlediğim filmlerden biri de, Netflix’te yayınlanan ve Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Elçin Sangu’nun oynadığı 9 Kere Leyla oldu.

9 Kere Leyla Hakkında

4 Aralık 2020’de Netflix’te yayınlanan 9 Kere Leyla’nın yönetmen koltuğunda, 7 Kocalı Hürmüz ve Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü filmlerinden de hatırlayacağınız Ezel Akay oturuyor. Filmin başrollerinde Demet Akbağ, Haluk Bilginer ve Elçin Sangu oynuyor. Yan rollerde ise Fırat Tanış ile Alican Yücesoy’u izleyebilirsiniz. İlk başta Mart 2020’de sinemalarda olacağı belirtilen film, Covid19 pandemisi sebebiyle vizyona girememiş ve yayınlanması, Netflix’le anlaşma yapılmasının ardından, Aralık 2020’ye ertelenmişti. Filmin uzunluğu 1 saat 52 dakika.

9 Kere Leyla Konusu

Zengin bir iş adamı olan Adem (Haluk Bilginer), eşi Leyla (Demet Akbağ) ile birlikte, evliliklerini kurtarmak için bir evlilik terapisti olan Nergis’e (Elçin Sangu) gitmektedirler. Ancak Adem ile Nergis arasında bir yasak aşk başlar ve Adem, Nergis’le evlenmek için, Leyla’dan kurtulmalıdır. Boşanmayı kabul etmeyen ve bir şekilde geçiştiren Leyla, Adem’in onu öldürme planlarının kurbanı olacaktır ama Adem her denemesinde işi eline yüzüne bulaştıracaktır. Bir yandan da bu üçlü kendilerini, antik bir el yazmasını ele geçirme planının ortasında bulurlar.

9 Kere Leyla – Kişisel Yorumum

Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Elçin Sangu… Dedim ki bu film harikadır, izleyelim.

Öncelikle film dememek gerekiyor buna, müzikal tiyatro kıvamında bir yapım olmuş. Televizyon karşısında müzikal tiyatro izlemek de, hiç ama hiç alışık olmadığımız bir şey. Bu yüzden, daha başında 9 Kere Leyla, izleyiciyi dumur ediyor. İzleyici diyor ki “Abi bu ne?”.

Birçoğumuzun “film” beklentisiyle izlemeye başladığını düşünürsek, tiyatral eserleri TV karşısında izlemekten keyif alabilecekleri bir kenara ayırarak, muhtemelen hiçbirimizin beğenmediği bir yapıt olduğunu söyleyebilirim. Şahsen ben 59 dakika dayanabildim, ancak EkşiSözlük’te okuduğum entry’lerden gördüm ki insanlar, maksimum 30-40 dakika dayanabilmişler. Bu eşiği geçebilenler de filmin sonuna kadar izleyebilmeyi başarabilmişler.

Senaryo akmadı, araya serpiştirilen müzikaller kısa sürede izleyiciyi bayıyor. Başroldeki karakterler fena değil ama geriye kalanı vasat. Hele ki o 112 Acil Yardım ikilisi… Felaket! Müzikalleri (ki filmin sıkıcı kısımlarından biriydi) ve Haluk Bilginer’in, Demet Akbağ’ın, Elçin Sangu’nun oyunculuklarını (senaryodan bağımsız) bir kenara koyarsanız, film son yıllarda yayınlanan vasat yerli komedilerden farklı değil ne yazık ki.

Özetle, olmamış! Ekşi’den su entry ile bitireyim:


Paylaşmak Güzeldir!