İzledim: Into The Night

Paylaşmak Güzeldir!

Bir diziyi daha eşimle hiç ettik: Belçika yapımı, bir kıyamet sonrası (post-apokaliptik deniyor galiba) bilim kurgu dizisi olan, başrollerinden birinde harika oyunculuğu ve dolu geçmişiyle Mustafa Kurtuluş’un oynadığı, 1 Mayıs’ta ilk sezonu Netflix’te yayınlanan Into The Night.

Into The Night Hakkında

Netflix’in Belçika yapımı ilk orijinal dizisi olan Into The Night, Polonyalı yazar Jacek Dukaj’ın The Old Axolotl adlı bilim kurgu romanından uyarlanmış. Yapımcılığını Jason George’un üstlendiği dizinin ilk sezonu 6 bölümden oluşuyor ve her bölüm 35-40 dakika civarında. Yazının girişinde de yazdığım gibi dizi, kıyamet sonrası bilim kurgu sınıfında yer alıyor.

Konu

Güneşte meydana gelen kozmik bir olay, güneş ışınlarını öldürücü hale getiriyor. Güneş ışığı, temas ettiği tüm canlıları öldürüyor, organik bileşikleri bozuyor. Bu esnada Belçika’da toplantıda olan NATO subayları, durumu öğreniyorlar. Bu subaylardan biri olan İtalyan Binbaşı Terenzio, diğer NATO ekibinden ayrılıp, bir polisin tüfeğini alıp, Belçika-Moskova seferini yapacak olan, yolcu alımına yeni başlamış olan uçağı ve o ana kadar uçağa binmiş olan yolcuları, kabin görevlisini ve yardımcı pilotu kaçırıyor. Yolcular arasında Polonyalı, Rus, Türk, İtalyan, Belçikalı, Faslı… Her yerden insan var, 12 yetişkin ve 1 çocuk. Hedef, uçakla güneşten kaçmak!

Into The Night – Kişisel Yorumum

Konu olarak fena değil, hatta dizi genel olarak bence başarılı çünkü gerilim veriyor, bir sonraki bölümü merak ettiriyor ve heyecanlı bir dizi. Oyuncuları başarılı buldum. Sıfır beklentiyle “Aaa şöyle bi şey varmış, izlesek mi” diyip izlemeye başladığımızdan, bizi daha rahat etkilemiş olabilir. İlk 2 bölüm biraz hazırlık bölümleri tadında, çok bi mevzu yok ama sonrası açılıyor. Son bölümde de güzel sürprizler var!

Rahatsızlık verici olabilecek 1 konu, dizideki kurgusal ırkçılık. Dizi yapımcısından kaynaklı bir ırkçılık değil bu, çünkü yapımcı Jason George, daha önce Atiye ve Hakan Muhafız’ın yapımcılığına da destek olmuş birisi. Şöyle düşünün, bu kadar milletten insan yüksek gerilim altında bir arada olduklarında, ırkçılık kaçınılmaz gibi bir şey, tam olarak bu gerçek işlenmiş diye düşünüyorum. İtalyan NATO subayı Terenzio, dizide Türk ve Türkiye düşmanı bir karakteri oynuyor. Neyse ki Türk karakterinde oynayan Türk oyuncumuz Mustafa Kurtuluş, yani dizideki adıyla Ayaz, Terenzio’ya haddini birçok yerde bildiriyor da, Netflix’e küfretmiyoruz.

Bunun dışında dizide birkaç hata var. Özellikle havacılık sektöründe çalışanlar, birçok hata fark edeceklerdir. Hataları burada tek tek yazmayacağım, spoiler olmasın, ama öyle büyük büyük hatalar değiller, bu yüzden de dizinin seyir keyfini bozmuyorlar.

İyi seyirler!


Paylaşmak Güzeldir!