İzledim: Lion

Paylaşmak Güzeldir!

Gerçek hikayelerden uyarlanan filmler hep ilgimi çekmiştir. Bu seferki yazım, Netflix’te yayında olan, başrolünde Sunny Pawar, Dev Patel ve Nicole Kidman’ın oynadığı Lion adlı dram filmi için geliyor.

Lion – Konusu

5 yaşındaki Hintli çocuk Saroo, abisi Guddu, kız kardeşi Shekila ve annesi Kamla ile Hindistan’ın bir köyünde oldukça fakir bir hayat geçirmektedir. Bir gün abisiyle birlikte trenle gündelik işe giden Saroo, varış noktası olan istasyona gelmeden trende uyuya kalır. Trenden indikten sonra da uykusu bir türlü açılmaz, abisi onu istasyondaki bir banka yatırır ve orada kendisini beklemesi için kardeşini iyice tembihleyerek, işini halletmeye gider. Ancak bir süre sonra Saroo uyanır, abisini aramaya başlar, bakımda olduğu için yolcu almayan bir vagonun içine girer ve orada uyuya kalır. Gözünü açtığında tren o vagonla birlikte hareket halindedir, vagon son durağına gidene kadar vagondan çıkamaz ve Saroo artık evinden 1.500 kilometre uzakta, hiç bilmediği ve yerel dili konuşmadığı bir yer olan Calcutta’dadır. Kendini tanıtamaz, konuşulanları anlayamaz ve geri dönüş yolunu tek başına bulamaz. O artık kayıp bir çocuktur, sokak çocuğu olarak yaşamaya başlar. Bir süre sonra Saroo yetkililerce yetimhaneye alınır, oradan da Avustralyalı bir aileye evlatlık verilir. Ancak büyüdükten sonra Saroo’nun asıl ailesine olan özlemi de dirilecek ve karşı konulmaz bir hale gelecektir.

Lion – Kişisel Yorum

Yazının başında da söylemiştim, gerçek olaylardan uyarlanan filmlere hep ilgi duymuşumdur. Bu yüzden Lion’ı da keyifle izledim. Film, başından sonuna kadar duygularınıza hitap ediyor ve insanı kendine çekmeyi başarabiliyor. Her yıl on binlerce çocuğun kaybolduğu Hindistan için, etkileyici bir film olmuş. Özellikle çocuk oyuncu Sunny Pawar’ın oyunculuğuna hayran kaldım, o yaşta o yetenek… Çocuğu da film boyunca oradan oraya koşturmuşlar, kameraların önünde olmasa muhtemelen koşu pistinde olurdu, tazı gibi koşuyor :) Diğer oyuncular da, özellikle Dev Patel ve Nicole Kidman, son derece başarılı oynamışlar.

Dram seviyorsanız, bu filmi mutlaka izlemeniz gerektiğini düşünüyorum.


Paylaşmak Güzeldir!