İzledim: Night Stalker Bir Seri Katili Yakalamak

Paylaşmak Güzeldir!

Uzun zamandır Netflix’te ya da benzer bir platformda herhangi bir dizi ya da film izleyemiyordum. İşten dön, bebeğinle vakit geçir, eşine yardım et, bebeği uyut, eşine vakit ayır vs. derken gün bitiyordu :) Bu hafta eşim ve oğlum tatildeler, ben de fırsat bu fırsat birkaç dizi/film izleyeyim dedim. Netflix’i açtım, çok fazla sayıda yeni dizi ve film gelmiş haliyle :) Biraz göz atında hangi diziyi izleyeceğimi seçtim: Night Stalker Bir Seri Katili Yakalamak.

Night Stalker Bir Seri Katili Yakalamak – Genel Bilgi & Konusu

Genel Bilgi

Night Stalker Bir Seri Katili Yakalamak, 2021’de +18 etiketiyle Netflix’te yayınlanan, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gerçek bir seri katil hikayesini konualıyor. Bu dizi, 4 bölümlük mini dizi olarak karşımıza çıkıyor. Kaliforniya eyaletinde Los Angeles’ta, Haziran 1984’ten Ağustos 1985’e kadar çeşitli lokasyonlarda genç, yaşlı, kadın, erkek, çocuk demeden birçok insana saldıran, tecavüz eden ve birçok insanı vahşice öldüren bir seri katil var: Richard Ramirez. Dizide, kurbanların yakınlarıyla yapılan röportajların yanı sıra, seri katilin elinden canlı kurtulan kurbanlarla ve ilgili soruşturmayı aylar boyunca yürüten dedektiflerle yapılan röportajlar da mevcut. Hatta, Richard Ramirez’in gerçek görüntüleri ve duruşmalarından görüntüler de var. Her bölümü 45-50 dakika arasında olan dizinin tamamını bir gecede bitirebilirsiniz – sonrasında kapılarınızı kilitleyeceğinizi garanti edebilirim!

Night Stalker Bir Seri Katili Yakalamak

Dizinin Konusu

Richard Ramirez saldırılarına başladığında, çok da önemsenmemiş. Ancak saldırılarına devam ettikçe adını daha fazla duyurmaya başlayan Richard Ramirez, bir noktadan sonra ana haber bültenlerinin, gazete manşetlerinin, polis teşkilatının ve tüm Kaliforniya eyaletinin bir numaralı konusu haline geliyor. Öyle ki, gözüne kestirdiği insanlarla ilgili olarak herhangi bir düzeni yok – uzakdoğulu, sarışın, esmer, genç, yaşlı, çocuk… Hiç farketmiyor, bu sebeple de bütün eyaleti dehşete sürüklüyor. İnsanlar artık gece rahat uyuyamaz hale geliyorlar.

Bu katili yakalamak için kurulan görev ekibine onlarca dedektif, onlarca adli tıp uzmanı ve onlarca polis atanıyor. Bu dedektiflerden ikisi ise tüm soruşturmayı yönetiyor: Gil Carrillo ve cinayet büroda nam salmış Frank Salerno. Aylar süren soruşturma süresince katil o kadar titiz davranıyor ki, haftalarca tek bir kanıt bile bulamıyorlar. Sonrasında ise gerek katilin ufak dikkatsizlikleri, gerekse dedektiflerin şansları birleşiyor ve ipuçları bulmaya başlıyorlar. Tabiri caizse, azılı takip başlıyor. Medyadan olan biteni takip etmekten geri durmayan Richard Ramirez ise saldırılarına ve cinayetlerine devam ediyor. Genel olarak gece vakti açık bırakılan ya da kilitlenmeyen kapılardan içeri giriyor ve girdiği evlerdeki rahat tavırlarıyla da dikkat çekiyor.

Nihayetinde yakalanan Richard Ramirez, tam 43 farklı suçtan hüküm giyiyor – 13 cinayet, 5 cinayete teşebbüs, 11 cinsel saldırı, 14 hırsızlık. Bu diziyi izleyerek, son derece travmatik bir çocukluk geçiren ve yakalandıktan sonra Kasım 1989’da gaz odasında ölüm cezasına mahkum olan Richard Ramirez’in ne kadar kötü ruhlu ve ne kadar canavar bir katil olduğunu rahatlıkla anlayabiliyorsunuz! Her ne kadar ölüme mahkum edilmişse de, sırasını beklerken Haziran 2013’te lenf kanseri sebebiyle Kaliforniya’da hayatını kaybeden Ramirez’in seri katillik süreci, Netflix tarafından başarılı şekilde bir diziye dönüştürülmüş.

Şahsen ben bu tarz dizileri çok severim, ancak bu tarz her dizi de aynı tadı vermiyor elbette. Night Stalker Bir Seri Katili Yakalamak ise kaliteli bir yapım olmuş ve seyirciyi kendisine çekebiliyor. Bu tür dizileri ve suç belgesellerini seviyorsanız, izlemenizi şiddetle öneririm.

Night Stalker Bir Seri Katili Yakalamak – Fragman


Paylaşmak Güzeldir!