İzledim: Önce Babamı Öldürdüler

Paylaşmak Güzeldir!

Sosyal izolasyon devam ederken, ben home office çalışırken ve eşim de uzaktan eğitim sebebiyle evden çalışırken, kendimizi birçoğunuz gibi dizi ve filmlere verdik. Bugün, hakkında hiçbir şey bilmediğimiz, kimseden duymadığımız ve hiçbir yerde görmediğimiz bir film izledik: Önce Babamı Öldürdüler (First They Killed My Father).

Önce Babamı Öldürdüler

Önce Babamı Öldürdüler Filmi Hakkında

Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde, küçük bir kızın gözünden, Vietnam savaşı sonrasında Kamboçya’da yaşananları ve bir ailenin hayatını konu alıyor. Filmin hikayesi, söz konusu ailenin küçük kızı olan, o zamanlar 5 yaşında olan Loung Ung’un seneler sonra yazdığı bir kitaptan uyarlanmış. Yönetmenlik koltuğunda ise birçoğumuzun bildiği bir isim var: Angelina Jolie!

Önce Babamı Öldürdüler Filmi Konusu

Vietnam ordusunu bombalayan Amerika Birleşik Devletleri, Kamboçya topraklarına geçen Vietnam askerlerini de bombalıyor ve savaşın sıçradığı Kamboçya’da düzen bozuluyor. ABD’nin büyükelçisini Kamboçya’dan çekmesi sonucu, ABD ve Kamboçya arasındaki tüm siyasi ilişki kesilmiş oluyor. Bunu fırsat bilen Kızıl Kmer rejim güçleri, birçok bölgede kontrolü ele geçiriyor, şehirleri tahliye ediyor ve insanları kırsal bölgeye göçe zorlayarak çalışma kamplarına götürüyor. 5 yaşındaki Loung da annesi, babası ve 6 kardeşiyle birlikte göçe zorlanıyor, çalışma kampına götürülüyor ve bu çalışma kampında aile yavaş yavaş dağılmaya başlıyor. Önce en büyük 2 abisi ve ablası farklı bir kampa naklediliyorlar, ardından da Loung’un babası “köprü onarım inşaatına” götürülüyor. Kampın zor koşullarında açlık ve sefalet içinde 4 çocuğuyla çaresiz kalan anne, çocuklarının daha iyi bir ortamda yaşamaları için, en küçük bebeği haricindeki 3 çocuğunu (Loung, Loung’un küçük ablası ve küçük abisi) gece karanlığında farklı kamplara yolluyor. Buldukları kamplara kabul edilmek için yetim oldukları yalanını söyleyen kardeşler, yine bir çalışma kampında yaşıyorlar ancak daha iyi şartlara sahip oluyorlar. Ana karakter olan Loung, Kızıl Kmer ordusuna yetiştirilmek üzere, onlarca başka çocukla birlikte askeri eğitime tabi tutuluyor ve propoganda odaklı eğitimler alıyor.

Bir süre sonra Vietnam ordusu Loung’un da olduğu kampa saldırıyor ve bölgede kontrolü ele alıyor. Sivillerle birlikte kaçan Loung, yolda küçük ablası ve küçük abisiyle tekrar bir araya geliyor. Geçici olarak 1 gece kaldıkları, Vietnam ordusunun kontrolündeki mülteci kampı, ertesi sabah Kızıl Kmer güçlerinin baskınına uğruyor ve bu sırada da çok şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Mayınlar, havan topları, mermiler, roketler, kopan uzuvlar, parçalanan bedenler… ve kardeşler tekrar ayrı düşüyorlar, birbirlerini kaybediyorlar.

Önce Babamı Öldürdüler – Kişisel Yorum

Öncelikle, filmin sonlarını yazmayacağım. Çünkü izlemenizi gerçekten öneriyorum. Bu tür gerçek olaylardan uyarlanan tarihi savaş filmlerini oldum olası ilgi çekici bulmuşumdur. Düşünsenize, altı üstü en fazla 1 ömür önce, dünyanın bir yerine meydana gelen bir savaş, bu savaşın canlı bir tanığı ve o tanığın anılarıyla hazırlanan bir film. Böylesi büyük olayları, yaşamış birinin anılarından dinlemek, izlemek çok büyük bir şans bence. Filmi çok beğendim, uzun olmasına rağmen (2 saat 10 dakika) hiç ara vermeden izledim. Filmde yer yer kaslarımın gerildiğini hissettim, yer yer derin bir nefes verdim. Yani film insanı içine çekiyor, bu konuda çok başarılı.

Mutlaka izlemenizi öneriyorum.


Paylaşmak Güzeldir!