İzledim: The Imitation Game – Enigma

Paylaşmak Güzeldir!

Evde kaldığımız şu günlerde izlediğim bir diğer film, “The Imitation Game – Enigma” ya da Türkiye’de vizyona girdiği adıyla “Enigma” oldu. Enigma, Nazi’lerin İkinci Dünya Savaşı sırasında haberleşmelerinin gizliliğini sağlamak için kullandıkları şifreleme makinesinin adı. Bu makine hem mesajı şifrelemeye, hem de şifrelenmiş mesajı çözmeye yarıyordu. 1920’lerde ticari olarak üretilmeye başlayan Enigma makineleri, farklı ülkeler için farklı modellerde üretilmiş. Nazi Almanya’sı için üretilen  modelin adı, Wehrmacht Enigma olarak biliniyor.

The Imitation Game – Enigma Hakkında

The Imitation GameBaşrolünde Sherlock Holmes dizisinden hatırlayacağınız Benedict Cumberbatch’in oynadığı The Imitation Game – Enigma, 2014 yılında vizyona girmiş bir film. Bir diğer başrol oyuncumuz daKeira Knightley Ülkemizde de Enigma adıyla 2015 başında vizyona girmişti. Yönetmenlik koltuğu Morten Tyldum tarafından doldurulan film, 114 dakikalık uzunluğa sahip. 1’i Oscar olmak üzere 49 ödül kazanan ve 159 diğer ödüle de aday gösterilen film, IMDB’de 10 üzerinden 8 puana sahip.

The Imitation Game – Enigma Konusu

2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sının Enigma makinesiyle şifreledikleri ve Rus&İngiliz ittifakının bir türlü dekode edemediği mesajlar, savaş alanında Almanlara büyük bir üstünlük sağlamaktadır. Bunun önüne geçmek isteyen İngilizler, Amerika ve İngiltere’nin en iyi şifreleme uzmanlarından ve matematik bilimcilerinden oluşan bir ekip kurarlar. Bu ekibin bir üyesi olan İngiliz Matematikçi Alan Turing, kendine has çalışma stiliyle başlarda hem ekibinden, hem de hükümetten tepki görür. Ancak bir ekip üyesinin de desteğiyle Alan Turing çalışmaya devam eder, ekip Enigma’nın şifresini çözer. Bu keşif, İkinci Dünya Savaşı’nın kaderini değiştirecek ve Almanların mutlak yenilgisiyle sonuçlanacak olan sürece girilmesini sağlayacaktır.

Kişisel Yorumum

Eski tarihi filmleri severim, önceki film yazılarımdan birinde gerçek hikayelere dayanan filmleri sevdiğimi de söylemiştim. Bu filmde ikisi birleşmiş, tam benlik bir film olmuş. Benedict Cumberbatch’i Sherlock Holmes’te izleyip de sevmeyen yoktur diye düşünüyorum. Bu filmde de inanılmaz bir oyunculuk çıkarmış. Sinirden ağladığı bir sahnede jest ve mimikleri, gözlerinin kızarması, konuşmasındaki performans… Oldukça başarılı bir oyunculuk izlettirdi. Film de konusu itibariyle merak uyandıran bir filmdi, IMDB’nin 8/10’luk puanına katılmamak elde değil :)


Paylaşmak Güzeldir!