İzledim: The Purge (Arınma Gecesi)

Paylaşmak Güzeldir!

Birkaç gün önce izlediğim The Purge, dilimizdeki karşılığıyla Arınma Gecesi adlı ilginç filmle ilgili yazıyı ancak yazabiliyorum :) Değişik bir film, çok seveni de var pek sevmeyeni de, ben ilk gruptanım galiba.

The Purge – Hakkında

Amerikan yapımı bir distopik korku fimli olan The Purge, James DeMonaco tarafından yazılmış ve yönetilmiş. Film, 3 milyon dolarlık bütçeyle çekilmiş ve tam 89 milyon dolarlık kazanç sağlamış. 2013 yılında beyaz perdeye yansıyan film, 85 dakikalık uzunluğa sahip.

The Purge – Konusu

2014 yılında bir ekonomik kriz sonucu yönetime gelen totaliter NFFA (New Founding Fathers of America) Partisi, her yıl belli bir günde 12 saatlik cezasızlık öngören bir kanun çıkarır. Amaç, insanların suça eğilimini 12 saate yoğunlaştırarak, yılın geri kalanında daha huzurlu bir Amerika yaratmak gibi görünse de, aslında işin arkasında devlete yük olan fakir ve bakıma muhtaç kişilerin öldürülmesi ve sağlık ve sigorta harcamalarının azalmasını sağlamaktır. O gün akşam 7 ve ertesi sabah 7 arasındaki 12 saatlik zaman diliminde cinayet, tecavüz, hırsızlık da dahil olmak üzere tüm suçları işlemek serbest bırakılır ve bu zaman diliminde suç işleyen kişiler soruşturulmaz, cezalandırılmaz. Bu uygulamanın adı da “Purge” yani “Arınma Gecesi”dir. Aynı süreçte polis, itfaiye, ve sağlık hizmetleri de tamamen durdurulur. Sadece üst düzey hükümet yetkililerinin dokunulmazlığı vardır.

Arınma Gecesi boyunca insanlar suç işleyerek arınmakta ya da evlerine kapanıp, sabahı beklemekte serbesttirler. Evine kapanmayı tercih edenler ise evlerini güvenli hale getirmek zorundadırlar.

Arınma Gecesi için evlere güvenlik sistemleri hizmeti veren bir adam, 2022’nin Arınma Gecesi’nden önce satış rekorları kırmış ve akşam 7’den önce evine dönmüştür. Yüzü gülmektedir, saat 7’ye gelirken evinin güvenlik sistemlerini aktive eder ve arınma gecesine evinde girer. Ancak yufka yürekli küçük çocukları, kamerada yardım için haykıran bir adam gördükten sonra, koruma kalkanını geçici süreliğine kaldırıp, “purger” yani “arınanlar”dan kaçan adamı eve alır. Ancak bu, aileye korku ve gerilim dolu bir gece yaşatacaktır.

The Purge – Kişisel Yorum

Konsept olarak eşsiz bir film olduğunu söylemek gerek. Filmi izlerken bunun bir distopya olduğunu da unutmamak lazım. Filmin senaryosu çok başarılı olmasa da, dikkatli gözler birçok çekim hatası bulacak olsa da, kaliteli bir gerilim filmi olduğunu söyleyebilirim. Bugüne kadar neden izlememişim bu filmi, hayret!


Paylaşmak Güzeldir!