İzledim: To The Lake

Paylaşmak Güzeldir!

Bir süredir Netflix’ten bir şeyler izlemeye ara vermiş ve kendimi kitap okumaya, bir şeyler yazmaya ve internette vakit harcamaya vermiştim. Ancak tabi ki bu sonsuza kadar sürmeyecekti – 2 hafta kadar önce eşimle birlikte To The Lake adlı, Netflix yapımı bir Rus dizisine başladık.

To The Lake Hakkında

2019 yapımı olan ve aynı adı taşıyan bir kitaptan uyarlanan dizi, Moskova’da ortaya çıkan ve oldukça ölümcül bir salgınla şehri perişan eden virüsten kaçan bir grup insanın yaşadıklarını konu alıyor. 2020 yılında dizinin yayın hakkını satın alan Netflix, diziyi 7 Ekim 2020’de izleyicileriyle buluşturdu ve dizi ülkemizde kısa sürede oldukça popüler hale geldi. Şu an için yalnızca 1 sezon yayınlanan dizinin ilk sezonu, 8 bölümden oluşmakta. Bölümlerin uzunluğu ise 50 dakika civarında.

To The Lake Konusu

Salgının başlamasıyla birlikte çok hızlı yayılan ve çok büyük oranda ölümcül olan bu virüs, Moskova’yı adeta ölü bir şehre dönüştürüyor. Su ve elektriğin olmadığı, kış mevsimini yaşayan, sıkı yönetim ilan edilen ve kente giriş çıkışların askeri kontrollere tabi olduğu bir moskova düşünün. Kimse işe gidemiyor, alışveriş yapamıyor, her yer kapalı. Kırsal alanda durum daha da vahim; çeteleşmiş ve merkezi otoriteden kopmuş devlet güçleri, kırsal alanda adeta terör estiriyorlar.

Salgın haberlerini sansürlemeye çalışan medya, nihayetinde elbette başarılı olamıyor ve insanlar kendi başlarının çaresine bakmaya başlıyorlar. Babasının yönlendirmesiyle bu yönde karar alan başrol oyuncumuz Sergey, şehir merkezinin dışında eşiyle ve eşinin başka bir erkekten olan otizmli çocuğuyla birlikte yaşamaktadır. Karantina altına alınan Moskova’ya gizlice giren ve eski eşiyle oğlunu karantinadan kaçıran Sergey, evine döndükten sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Hamile komşuları, onun eşi ve şımarık kızları ile birlikte evlerini terkeden bu grup, Sergey’in babasının bir göldeki evine doğru yola çıkarlar. Bu yolculukta aksilikler, çatışmalar, ihtiraslar ve entrikalar eksik olmayacaktır.

To The Lake Kişisel Yorumum

Dizinin ilk sezonu boyunca yer yer duygulanıp, yer yer geriliyorsunuz. Nefesinizi tuttuğunuz anlar da oluyor, yerinizden sıçradığınız ya da romantizmi hissettiğiniz anlar da. “Vay gerizekalı” dediğim de oldu, “haydaa” diye şaşırıp kaldığım da :) Bence başarılı bir yapım olmuş, açık konuşmak gerekirse diziye başlarken bir beklentim yoktu ama dizi gerçekten başarılı :)

Covid19 salgınını yaşadığımız bu günlerde bu diziyi izlemek insanı bir hayli etkilese de, hayatta kalma konulu ve apokaliptik dizi seven biriyseniz, To The Lake’i beğeneceksiniz.

To The Lake 2. Sezon Ne Zaman Gelecek?

Yabancı kaynaklardan araştırdığım kadarıyla, dizinin Rus yapımcıları ikinci sezonu çekmek için işi biraz ağırdan alıyorlar. Rusya’da yayın yapan TriColorTVMag dergisine göre dizinin 2. sezonunun senaryosu yazıldı ancak çekimlerin 2021’den önce başlaması ve 2. sezonun 2021 sonbaharından önce yayınlanması beklenmiyor. Bu da demektir ki, bu yazıyı 9 Kasım’da yazdığımı düşünürsek, To The Lake 2. Sezon için yaklaşık 1 sene beklememiz gerekiyor.


Paylaşmak Güzeldir!