İzledim: Waco: Amerikan Kıyameti

Paylaşmak Güzeldir!

Netflix, suç dizilerindeki izlenme potansiyelini gördüğünden beri, neredeyse her ay 1-2 tane yeni suç dizisiyle karşılaşıyoruz. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde işlenmiş suçlarla ilgili birçok dizi Netflix’te mevcut. Son zamanlarda çıkan bu tip yapımlardan biri de Waco: Amerikan Kıyameti.

Waco: Amerikan Kıyameti

Waco: Amerikan Kıyameti- Konusu

Amerika Birleşik Devletleri’nde 28 Şubat – 19 Nisan 1993 tarihleri arasında tam 51 gün süren, bir tarafta dindar bir cemaat lideri olan David Koresh’in cemaati ve diğer tarafta ABD’deki ATF Bürosu (Bureau of Alcohol Tobacco and Fırearms – Alkol Tütün ve Ateşli Silahlar Bürosu), FBI ve yerel polis kuvvetlerinin bulunduğu, yaşanmış bir olayı konu alıyor.

David Koresh, Teksas’taki Carmel Dağı’ndaki bir yerleşkede bulunan ve Branch Davidians adı verilen ve başlangıçta Benjamin Roden tarafından kurulan ve liderliği yapılan cemaatin bir üyesi. Zaman içerisinde kendi çevresini oluşturan David Koresh, 1987 yılında Benjamin Roden’in oğluyla liderlik yarışına giriyor ve nihayetinde cemaatin lideri oluyor. 1990 yılında David Koresh’e karşı çocuk istismarı ve taciz suçlamaları yöneltilse de, bu suçlamalar kanıtlanamıyor ve soruşturmalar sonlandırılıyor. 1993 yılı başlarında, David Koresh’in cemaatinin ateşli silah ve mühimmat depoladığına dair alınan istihbaratlar ve yapılan soruşturmalar üzerine ATF Bürosu, mahkemeden alınmış arama ve David Koresh’e dair gözaltı kararlarıyla, cemaatin Carmel Dağı’ndaki yerleşkesine şafak operasyonu planlıyor. Yerleşkede silah depolandığı istihbaratı sebebiyle zırhlı ve teçhizatlı olarak yerleşkeye yakın bir noktada konuşlanan ekibin planı, bölgeye gelen bir gazetecinin bir postacıya yerleşkenin adresini sorması ve tesadüf eseri, postacının aslında Koresh’in kayınbiraderi olması sebebiyle, tabiri caizse suya düşüyor. Postacı durumu hemen David Koresh’e bildiriyor ve Koresh de cemaatini silahlandırarak, tam anlamıyla savunma durumuna geçiyor. Durumun cemaate sızmış polis tarafından ATF’ye bildirilmesi üzerine de operasyonun düğmesine basılıyor. Ancak oldukça çok miktarda silah ve mühimmatı bulunan cemaatin sert savunması sonucunda 4 ATF ajanı hayatını kaybediyor ve tam 51 gün sürecek olan kuşatma başlıyor. 51 günlük kuşatma süresince yaralı ve ölü ATF ajanlarının alandan çıkarılması için anlaşma yapılıyor, sayısız pazarlık yapılıyor, çoğunluğu çocuk ve kadın olmak üzere birçok cemaat üyesi David Koresh tarafından serbest bırakılıyor.

51. günde, yani 19 Nisan’da, polisin cemaat üyelerini dışarı çıkmaya zorlamak amacıyla yerleşkeye göz yaşartıcı gaz atması sonucunda, cemaat üyeleri yerleşkeyi 3 yerden ateşe veriyorlar. Bu ihtimalin değerlendirilmemiş olması ve itfaiye ekiplerinin yakında olmamaları sebebiyle yangın, kısa süre içerisinde büyüyerek tüm yerleşkeyi sarıyor ve David Koresh de dahil olmak üzere 82 cemaat üyesinin ölümüyle sonuçlanıyor.

Waco: Amerikan Kıyameti – Kişisel Yorumum

Bu tür dizileri seven biri olarak, Waco belgeselini de oldukça beğendim. Gerçek görüntüler, gerçek ses kayıtları ve yaşanmış olaylara dayanan bu cemaat yapılanması ve operasyon konulu dizi, gerçekten beni etkiledi. Din olgusunun nasıl çarpıtılabileceğini, nasıl kullanılabileceğini gözler önüne seren bu diziyi izlemenizi tavsiye ederim.


Paylaşmak Güzeldir!