Kahve Çekirdeği Yenir mi?

Paylaşmak Güzeldir!

Taze kavrulmuş kahvenin kokusu, her kahve severi cezbeder. Hatta taze kavrulmuş kahvenin kokusunu geçtim, pakedi yeni açılmış kahvenin kokusu bile aklımızı başımızdan almaya yetebiliyor! Şahsen ben ne zaman yeni bir kahve pakedi açsam, o taze kahve kokusu burnuma değdiği an inanılmaz bir keyif alıyorum ve mutluluk hissediyorum, o kahveyi yiyesim geliyor :D Peki, kahve çekirdeği yemek doğru bir şey mi? Zararı var mı?

Kahve Çekirdeği Yenir mi?

Bu sorunun cevabını hemen vereyim: Evet, kahve çekirdeği yenir. Kahve çekirdeği, fındık fıstık gibi yiyebileceğiniz bir şeydir. Ama hangi tür kahve çekirdeğini yediğinize ve ne kadar yediğinize göre deneyiminiz farklı olabilir :)

Yeşil Kahve Çekirdeği Yemek

Kahve çekirdeği, meyvesinden ayrılıp temizlendikten sonra, kurumaya bırakılır. Kuruma işleminden sonra da kavurma işlemine geçilir. Piyasada, kurutulmuş ancak kavrulmamış kahve çekirdeği de bulunur; böylece kahve mekanları ya da kişiler kendi kahvelerini kendi istedikleri ölçüde kavurabilirler (bkz: Kahve Kavurma Dereceleri).

Yeşil kahve çekirdeği de yenir yenmesine ama, pek memnun kalmazsınız muhtemelen. Henüz kavrulmamış olan yeşil kahve çekirdeği hem oldukça serttir, hem de yüksek asiditeye sahiptir. Odunumsu, çimensi bir tadı vardır. Sert olduğu için dişlerinize zarar verebilir. Asiditesi yüksek olduğu için, acı bitter tadındadır. Ağaç kabuğu kemirmeyi seven ve dişlerine güvenenler, yeşil kahve çekirdeği yemeyi deneyebilirler! (denemeyin, please…)

Kavrulmuş Kahve Çekirdeği Yemek

İlla kahve çekirdeği yemek istiyorsanız, en iyi seçenek elbette kavrulmuş kahve çekirdeği yemek olacaktır. Ama burada da aşırıya kaçmamakta yarar var.

Kahve çekirdeklerini öğütüyoruz, değil mi? Sonrasında da öğütülmüş kahveyi demleyip, ketfimize bakıyoruz. Öğütme işleminin amacı, kahvenin suya temas eden yüzeyini arttırmak ve kahvenin aromasını ve tadını daha çok almak. Bunu yaptığımızda bile, kahve taneciklerinin içerisinde kayda değer miktarda kafein ve aroma kalıyor. Bizim kupamıza ise bu kafein ve aromanın bir kısmı geçiyor.

Kahve çekirdeğini yediğimizde ise, çekirdekteki tüm bileşenleri vücudumuza almış oluyoruz. Şöyle örnek vereyim, sayıları sallıyorum, bir avuç kahve çekirdeğini öğütüp demlediğinizde vücudunuza 100mg kafein alıyorsanız, bir avuç kahve çekirdeğini yediğinizde 200-250 gram kafein alıyorsunuz. Miktarı abartmanız durumunda beklenmedik etkiler görebilirsiniz!

Diyelim kahve çekirdeklerini löp löp yediniz, çikolata kaplıydı ya da öyle, dümdüz yediniz. Miktarı fazla mı kaçırdınız? Dergiyi telefonu hazırlayın, çünkü tuvalette bolca zaman geçireceksiniz! Kahvenin içeriğindeki bileşenlerin laksatif etkisi vardır, yani bağırsak çalıştırırlar, yani… Evet, ishal.

Özetle…

Evet, kahve çekirdeği yenir. Ancak kavrulmuş olanları tercih etmeniz ve aşırıya kaçmamanız önemli. Afiyet olsun :D


Paylaşmak Güzeldir!