Kahve Çeşitleri: Lungo Nedir?

Paylaşmak Güzeldir!

Americano, espresso, macchiato, ristretto… O kadar çok kahve çeşidi var ki! Her birinin aroması, lezzeti, içimi, keyfi bir başka. Bu varyasyonlardan biri de lungo. Lungo Nedir?

Lungo Nedir?

Lungo NedirÖncelikle kelimenin anlamından başlayalım – hem bu size bir ipucu da verecektir. “Lungo”, İtalyancada “uzun” anlamına gelen bir kelime. Ristretto Nedir başlıklı yazımda ristretto’nun kelime anlamının “kısıtlamak” olduğunu ve espressonun daha az suyla, daha az sürede hazırlanan haline ristretto dendiğini anlatmıştım. Lungo’da ise durum tam tersi.

Espressonun daha fazla suyla, daha uzun sürede hazırlanan haline İtalyanlar “lungo” adını vermişler. 30ml suyla 20-30 saniyede hazırlanan espresso’ya kıyasla daha uzun süre ve daha çok su gerektiren lungo, yaklaşık 60ml suyun, 1 dakika gibi bir süre zarfında ince öğütülmüş ve sıkıştırılmış kahveden geçirilmesi ile elde ediliyor. Sıcaklık ve kullanılan kahve miktarı ise, espresso’yla aynı.

Daha fazla suyla ve daha uzun sürede hazırlanan lungo, espresso’ya kıyasla daha az yoğun, daha bitter ve daha isli bir tat sunuyor. Kahve miktarını aynı tutup su miktarını iki katına çıkarmanız, aslında espressoya su eklemişsiniz hissi yaratabilir; ancak durum bu değil. Lungo’da tüm aromaların içeceğe geçebilmeleri için daha uzun süreleri var; bu yüzden de çok çeşitli aromalar almanız mümkün. Bitter tat sevmeyen biriyseniz, lungo’nun size göre bir kahve çeşidi olmadığını da belirteyim.

Espresso ve ekstra su… Americano değil miydi bu?

Hayır. Americano’da bir shot espresso’nun üstü, kaynamış suyla tamamlanıyor. Americano’daki aroma = espresso’da 30 saniyede 30ml suyla çekilen aroma. Lungo’da ise, bahsettiğim gibi, aromaların içeceğe geçebilmeleri için daha uzun süreleri var.


Paylaşmak Güzeldir!