Kahve Çeşitleri: Ristretto Nedir?

Paylaşmak Güzeldir!

Kahve mekanlarına gittiğinizde menüye göz atarken birçok İtalyanca kahve adı görürsünüz. Frappuccino mesela, kulağa ne kadar da İtalyan geliyor değil mi? Peki, “frappuccino”nun tamamen uydurma bir kelime olduğunu ve İtalyancada bir anlamı olmadığını biliyor muydunuz? Espresso, macchiato, cappuccino, latte… Neyse ki bunların hepsi gerçekten İtalyanca. Gerçek İtalyanca adı olan kahvelerden biri de ristretto’dur. Peki, Ristretto Nedir?

Ristretto Nedir

Ristretto Nedir?

Ristretto’nun ne olduğunu anlamak için, öncelikle “espresso nedir?” sorusunu cevaplamamız gerekiyor. Espresso, konsantre bir kahve çeşididir. Genellikle “shot” denen ölçüyle tanımlanır. 1 shot, yaklaşık 30ml espresso demektir. Oldukçaince öğütülmüş ve sıkıştırılmış kahveden, yaklaşık30 saniye boyunca, 8-9 barlık basınçta sıcak su geçirilmesi sonucunda elde edilir. Makine haricinde espresso yapmak neredeyse imkansızdır; çünkü 8-9 bar, yüksek bir basınç değeri.

“Ristretto”, İtalyancada “kısıtlamak” anlamına gelen bir kelimedir. Espresso yaparken, öğütülmüş ve sıkıştırılmış kahveden gerekenin yarısı kadar su geçirirseniz, ristretto elde etmiş olursunuz. 1 shot ristretto, 15ml civarında bir hacme sahiptir.

Daha kısa sürede, daha az suyla hazırlanan ristretto, espresso’ya göre daha tatlı, daha kuvvetli, daha aromatik ve daha az bitter bir sonuç verir.

Bazı baristalar, daha aromatik ve daha az bitter tada sahip olması sebebiyle, espresso bazlı içecekleri ristretto’yla yapıyorlar. 1 shot espresso yerine, 2 shot ristretto ekleyerek yaptıkları bu kahve çeşitleri, müşteriler tarafından genellikle beğeniliyormuş. İlk fırsatta ben de deneyeceğim!


Paylaşmak Güzeldir!