Kahve: Kağıt Filtre mi? Metal Filtre mi?

Paylaşmak Güzeldir!

Evde kendi kahvenizi demleyen biriyseniz, kağıt filtre mi metal filtre mi sorusunu mutlaka kendinize sormuşsunuzdur. Kağıt filtre kullanmak ve metal filtre kullanmak arasındaki farkı, bu ikisinin kahvenizi nasıl etkilediğini merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Kağıt Filtre Metal Filtre Karşılaştırması

Piyasada tek kullanımlık kağıt filtreler ve çok kullanımlık metal filtreler satılıyor. Bu filtrelerle filtre kahve makinenizde, V60 ya da Chemex’te kahve demlemeniz mümkün. Hatta tam dairesel şekilde olan filtreleri, Aeropress ile de kullanabilirsiniz. Kullandığınız filtreye göre, kahvenizin lezzeti de değişecektir.

Tat ve Berraklık

Metal Filtre: Metal, yeniden kullanılabilir filtreler, demleme esnasında ufak kahve partiküllerini kağıt filtreler kadar iyi tutamazlar. Bu yüzden metal filtre kullanarak demlediğiniz bir kupa kahvede, dipte kalan ufak tortular görebilirsiniz. Bu tortular da kahvedir ve su içinde kaldıkları sürece demlenmeye devam ederler, bu da kahvenizin daha yoğun bir aromaya sahip olması anlamına gelir. Aynı tortular, kahvenizin berrak görünmesini de engeller. Eğer asiditesi yüksek kahve (kahve terimleri: asidite nedir?) seviyorsanız ve kahvenin berraklığını sorun etmiyorsanız, yüksek aroma sunan metal filtreler sizin için doğru seçenek olarak öne çıkıyorlar.

Kağıt Filtre: Metal filtrelere göre çok daha fazla partikül tutma kapasitesi olan kağıt filtreler, daha berrak bir kahve hazırlamanızı sağlarlar. Ancak kağıt filtre, yapısı gereği kahvedeki aromatik yağların da büyük kısmını tuttuğundan, kahveniz daha az aromatik, daha düşük asiditede olacaktır. Bu da kağıt filtre kullanılarak demlenen kahvelerin, metal filtre kullanılarak demlenen kahvelere göre daha yumuşak içimli olacağı anlamına gelir.

Maliyet

Metal Filtre: Metal filtreyi kolayca temizleyip, tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Orta kalite bir metal filtre en az birkaç yıl idare eder. Bu yüzden de maliyet açısından oldukçaiyi sonuç verir.

Kağıt Filtre: Kağıt filtreler tek kullanımlıktır. Bir arkadaşım, bir defa kullandığı kağıt filtreyi, yıkayıp kurutup tekrar kullanıyordu – aman siz böyle yapmayın :) Sadece suyla bile yıkasanız, kuruma esnasında kağıt filtrede bakteri üremesi gerçekleşebilir ve bu da sağlıksızdır. Tek kullanımlık olan kağıt filtreler, kullanımdan sonra çöpe atılmalıdır. Bu yüzden de maliyet açısından pahalıdırlar.

Temizlik

Metal Filtre: Paslanmaz çelik filtreler, oldukça kolay temizlenirler. Sıcak su ve deterjansız bir sünger, işinizi görecektir. Bu yönden metal filtre temizliği, oldukça kolaydır.

Kağıt Filtre: Tek kullanımlık olan kağıt filtreler için temizlik gerekmez. 1 defa kullandıktan sonra çöpe atın lütfen :)

Sağlığa Dair Ek Bilgi

Kağıt filtrenin faydalı olduğu bir konu da var: Araştırmalar, kahvedeki cafestol adlı bileşenin, kolesterolün yükselmesine sebep olduğunu ortaya koyuyor. Metal filtrelerde cafestol içeceğe geçerken, kağıt filtrelerde ise cafestol, filtrede tutuluyor. Kolesterol probleminiz yoksa, iki filtreyi de kullanabilirsiniz. Eğer kolesterol probleminiz varsa ve sık sık kahve tüketiyorsanız, kağıt filtre sizin için doğru seçim olacaktır.


Paylaşmak Güzeldir!