Kahve Telvesiyle Neler Yapılır?

Paylaşmak Güzeldir!

Beni tanıyanlar, tabiri caizse “kahvekolik” biri olduğumu bilirler. Kahve demlemediğim gün yoktur diyebilirim! French press’te, filtre kahve makinesinde ya da moka potta demlediğim kahveyle günün her saatinde keyifli anlar yaşamayı severim. Demleme yöntemi ne olursa olsun, demlemeden geriye kalan çok kıymetli bir şey var: kahve telvesi. Peki, kahve telvesiyle neler yapılır? Bu kahve telvesi nasıl değerlendirilir?

Kahve Telvesi…

Bitkilerinize Besin Olabilir

Evinde bitkileri, çiçekleri olan bir kahve tutkunuysanız, size iyi bir haberim var. Kahve telvesi, evinizdeki bitkiler için adeta doğal gübredir. Azot, magnezyum, demir gibi birçok minerali bünyesinde barındıran kahve telvesini bitkilerinizin topraklarına karıştırabilir ya da toprağın üstüne telve serpiştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey, kahve demledikten sonra oluşan telveyi soğutmak ve bitkinizin toprağıyla telveyi buluşturmak. Bitkilerinizin canlandığını göreceksiniz.

Cilt Bakım Kürünüz Olabilir

Kahve telvesi, yapısı gereği, doğal peeling malzemesi olarak kullanılabilir. Üstelik içeriğindeki vitamin ve minerallerle cildinizi beslerken, kafein içeriğiyle de cildinize canlılık katar. Vücudunuzun herhangi bir bölgesine nemli kahve telvesiyle masaj yapabilir, kahve telvesinin peeling özelliğinden faydalanabilirsiniz. Tercihinize göre badem yağı, hindistan cevizi yağı ya da farklı bitki yağlarıyla kahve telvenizi karıştırabilir, sürülecek kıvama getirerek cildinize uygulayabilirsiniz.

Koku Giderici ve Oda Kokusu Olabilir

Kahve telvesini odanıza güzel koku vermesi için ya da bir alandaki kokuyu gidermek için de kullanabilirsiniz. Kahve telvesinde bolca bulunan azot molekülü, kötü kokuların giderilmesinde etkilidir. Tam da bu sebeple, her ne kadar parfümler kötü kokmasa da, parfüm denemeden önce insanlara kahve koklatılır ki, burundaki koku alma reseptörleri adeta “resetlensin”. Kahve telvesini kuruttuktan sonra bir keseye doldurup, bu keseyi de kokuyu önlemek istediğiniz alana yerleştirebilirsiniz. Aynı şekilde dolaplarınızın, çekmecelerinizin, ayakkabılığınızın içine de kahve telvesi koyabilir, kötü kokuların giderilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, kahve telvesini bir tütsü kabında yakabilir ve kahve kokusuyla dolmuş odanızın keyfini çıkarabilirsiniz. Bir püf noktası daha: soğan, sarımsak gibi ellerinizde koku bırakan gıdalarla uğraştıktan sonra, bu kokuyu gidermek için, ellerinizi kahve telvesiyle ovuşturup yıkayabilirsiniz.

Saç Bakım Ürününüz Olabilir

Kahve telvesiyle temiz ve kuru saça ve saç derinize masaj yapıp bir süre bekledikten sonra iyice durulamanız, hem saçlarınızı besleyecek, hem de saçlarınızın görünüşüne canlılık katacaktır. Deneyin :)


Paylaşmak Güzeldir!