Kahve Terimleri: Cold Brew Nedir?

Paylaşmak Güzeldir!

Kahve, genelde sıcak tüketilen bir içecektir. “Şöyle sıcak bi kupa kahve olsa da içsek” diyeni çok duyarsınız. Kültürümüzde çok geniş bir yeri olan Türk kahvesi de sıcak içilir. Çünkü genellikle “demleme” işlemi sıcak suyla yapılır. Ama insanoğlu bu, dur durak bilmeden her ihtimalin peşinde koşuyor :) Bir gün birisi çıkıp “ben bunu soğuk suyla da” yaparım demiş, ve ortaya “cold brew” kahve çıkmış. Peki, Cold Brew Nedir?

Cold Brew Nedir?

“Soğuk demleme” anlamına gelen cold brew, bir demleme metodudur. Sıcak demleme sonrasında içine buz eklenen ve soğuk tüketilen kahve çeşitleri de var, onlar kafanızı karıştırmasın. Cold brew’da demleme prosesinin kendisi soğuk suyla yapılıyor. Daha kalın öğütülmüş olan kahve çekirdekleri, en az 12 saat olacak şekilde (kullanılan ekipmana göre farklılık gösterir) soğuk suda bekletiliyorlar. Bu sırada kahve, aromasını yavaş yavaş suya bırakıyor. Demleme süresinin sonunda ince bir filtreyle kahve tortusu içecekten ayrıştırılıyor ve diğer demleme türlerine göre daha konsantre, daha düşük asiditeye sahip, yaz günlerine çok daha uygun bir kahve ortaya çıkıyor.

Kahvenin daha kalın öğütülmesinin elbette bir sebebi var. İnce öğütülen kahveler, daha acı tat veriyorlar ve tortu bırakıyorlar. Bu yüzden, eğer ki evde soğuk suyla kahve demleyecekseniz, french press’e uygun kalınlıkta öğütülmüş kahve kullanmanızı ve demlemeden önce kahvenizi ince bir süzgeçten geçirip, tortusunu ayırmanızı öneririm.

Daha düşük asiditenin sebebi, sıcak su kullanmıyor olmamız. Düşük asidite, mide rahatsızlığı olanlar için daha rahat bir içim sunar; çünkü asiditesi düşük olan kahve mideyi rahatsız etmez.


Paylaşmak Güzeldir!