Kaliteli French Press Önerisi

Paylaşmak Güzeldir!

French press, günümüzde popüler bir kahve demleme ekipmanı olarak öne çıkıyor. French press’le kahve demlemek için ihtiyacınız olan 3 şey var: sıcak su, kahve ve… French press. Bu ufak ekipmanın fiyatı çok pahalı değil, yer de kaplamıyor, kullanımı ve temizliği de kolay. Hal böyle olunca da evde kahve demlemek isteyen birisi için en pratik ve ulaşılabilir çözüm olarak french press öne çıkıyor. Kaliteli french press için birkaç öneride bulunacağım.

Kaliteli French Press

French press kahve yapımı konusuna bir başka yazıda değinmiştik, gelin şimdi french press seçimi konusunda nacizane birkaç tavsiye vereyim.

Kaliteli French Press Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikle piyasada kalite açısından çok düşük seviyede olanından tutun, çok kaliteli french press ürünlerine kadar birçok seçenek var. Düşük kaliteli french press alırsanız, birkaç demlemeden sonra french press’in içindeki metal filtrede açılmalar, sıyrılmalar, bükülmeler vs. görmeye başlarsınız. Bu tür deformasyonlar, kahve parçacıklarının filtreyi aşmasına ve kupanıza kadar gelmesine sebep olur ki, kahve içerken bu pek hoş bir duygu değil. Üstelik, kupanıza kadar gelen kahve parçacıkları, zaman içerisinde kahvenizin tadını da bozarlar.

Kaliteli french press seçerken ucuza kaçmamanızı öneririm. Az sonra birkaç marka söyleyeceğim ancak, öncesinde şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Filtresinin metal olduğundan emin olun. Piyasada filtresi metal görünümlü plastik olan french press’ler gördüm ki, düşman başına.
  • Kahvenin döküleceği ağız kısmında plastik filtre olduğundan emin olun. Bu tür bir plastik filtre yapısı, genelde üst kapağın bir uzantısı olarak tasarlanıyor. Olur ya, bir sebepten ötürü metal filtreyi aşan kahve parçacıkları olursa, bu plastik filtreyle kupanıza gelmelerini engellemiş olursunuz.
  • Metal filtrenin french press’in cam duvarına tam olarak oturduğundan ve etrafında boşluk kalmadığından emin olun. Malzemeden kısmak isteyen bazı düşük kalite üreticiler, buralarda daha az yüzey alanına sahip metal filtreler kullanıyorlar ve metal filtre tam bir ayrım sağlamıyor. Durum böyle olursa, kahve parçacıkları içeceğinize karışır. Bunu istemiyoruz.

Kaliteli French Press Marka Önerisi

İnanır mısınız bilmem ama, tam 12 senedir kullandığım bir french press var. Kırılmadı, çatlamadı, paslanmadı ya da herhangi bir sorun çıkarmadı: Bodum. Starbucks’larda ve yanlış hatırlamıyorsam Esse mağazalarında bulabileceğiniz Bodum marka french press’ler, dünya çapında bilinmiş bir marka olmayı hak ediyorlar. Paslanmaz çelik ve ısıya dayanıklı plastik parçalarısayesinde makinede de yıkayabileceğiniz Bodum french press’lerin fiyatı biraz yüksek; encak uzun seneler boyunca kullanabileceğiniz bir ekipman olacaktır. Aralık 2023 itibariyle fiyatı 850TL civarında.

İkinci önerim, Tchibo’da satılan french press olacaktır. Yakın bir arkadaşım bunu kullanıyor ve oldukça da memnun. Bakır ve bambu konseptli 2 çeşidi bulunan bu french pressin Aralık 2023 itibariyle fiyatı 449 TL.

Üçüncü önerim ise IKEA’da satılan Upphetta model french press. “Marka olmasa da olur kardeşim, benim işimi görsün, dayanıklı olsun, fiyat performans ürünü olsun” derseniz, kesinlikle bunu öneririm. Üstteki iki seçenek sizin için fiyat açısından uygun değilse, bunu deneyebilirsiniz. Güncel fiyatı (Aralık 2023) 220 TL civarında.

French press’ten her zaman en iyi kahveyi almak istiyorsanız, ekipmanın temizliğine de önem vermelisiniz: French Press Nasıl Temizlenir?


Paylaşmak Güzeldir!