Kişisel Blog Açmak 101: Temel Bilgiler

Paylaşmak Güzeldir!

Şu an bu yazıyı okuduğunuz canatasever.com’dan önce, başka bir adreste farklı bir kişisel blog sitem vardı. Orada hem kendi denemelerimi, hem de ilgi alanlarıma ve birçok farklı konuya dair bilgilendirici makaleler paylaşıyordum – tıpkı bu site gibi! Ama o eski blog sitemde konular daha fazlaydı, site daha karmaşıktı, her türlü konudan içerik giriyordum. Günlük 1000+ ziyaretçi o sitemi ziyaret ediyordu, sonrasında üniversite zamanı derslerin ve projelerin yoğunluğundan, blogdaki kişisel yazılarımı siteden silip, diğer yazılarla birlikte başkasına devretmiştim. Hey gidi günler :)

Bugün düşündüm, ben bu kişisel blog açma konusunda tecrübeliyim, kişisel blog nasıl açılır diye soranlara güzel bir anlatım yapabilirim, dedim ki neden yapmayayım :D Bu yazıda, kişisel blog açmak ile ilgili temel bilgiler vereceğim, takip eden yazılarda ise bölüm bölüm hangi işlem, nasıl yapılır, onu anlatacağım.

Öncelikle: Blog Nedir?

Blog, İngilizcedeki “web” (ağ) ve “log” (kayıt) kelimelerinin biraraya gelerek oluşturdukları “weblog” kelimesinin, günümüzdeki kullanımıdır. Yazıların genellikle en yeniden en eskiye doğru sıralandıkları, okuyucuların yorum yapabildikleri, site sahibinin ise farklı konularda makaleler paylaştığı bir platform olan bloglar, günümüzde oldukça popülerler.

Kişisel Blog Nedir?

Blog sitelerinin de tabi ki çeşitleri var: teknoloji bloğu, fotoğrafçılık bloğu, sağlık bloğu, diyet bloğu… Bunların detayına girmeden, “kişisel blog nedir” sorusunun cevabını paylaşayım. Kişisel blog, tamamen serbest stilde denemelerinizi, anılarınızı, neşenizi, hüznünüzü, kısaca her türlü duygunuzu ve kişisel yazılarınızı gerçek kimliğinizle ya da anonim olarak paylaşabileceğiniz, size ait olan bir web sitesidir.

Kişisel bloğun da temelde bir web sitesi olduğu, aklınızın bir kenarında kalsın.

Web Sitesinin Temeli: Hosting (Barındırma) , Domain (Alan Adı) ve İçerik Yönetim Sistemi

Bir web sitesi kurmak için temelde 3 şeye ihtiyacınız var:

  • Hosting: Web sitenize ait dosyaları barındırabileceğiniz bir sunucu hizmeti satın almanız gerekiyor. Bilgisayarınızdaki diske eşdeğer bir sistem olarak düşünebilirsiniz.
  • Domain: Alan adı olarak da bilinir, hosting hesabınızda bulunan web sitenize insanların kolayca ulaşabilmelerini sağlayan bir tür adrestir. Mesela bu web sitesinin alan adı, canatasever.com’dur. Siz de kişisel blog açarken, tercihinize göre bir alan adı satın almalısınız.
  • İçerik Yönetim Sistemi: Web site içeriği yönetmek üzerine geliştirilmiş olan bir içerik yönetim sistemi kullanmanız, işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bugün en popüler içerik yönetim sistemleri, WordPress ve Blogger’dır. CanAtasever.com’da ben, WordPress kullanıyorum.

Ben bu yazı serisinde WordPress içerik yönetim sistemiyle kişisel blog kurulumunu anlatacağım, çünkü Blogger tarafıyla ilgili tecrübem neredeyse sıfır.

Ücretsiz Hosting ve Ücretsiz Alan Adları

İnternet üzerinden ücretsiz alan adı sunan web siteleri ve ücretsiz barındırma hizmeti veren hosting firmaları elbette var. Ancak şunu bilmeniz gerekir: ücretsiz hosting planında birçok özellik kısıtlı olacaktır ve bu kısıtlı özellikler web sitenizin performansını etkileyebilir. Ücretsiz alan adı kullanmak pek sorun yaratmasa da, size o hizmeti veren firmanın bir sabah buhar olup uçmayacağı elbette belli değil.

Hem bu ikisi, yıllık alındıklarında, aylık çok düşük bir miktara denk gelen şeyler, bu yüzden ücretli hizmetler kullanmanızı öneririm.

Başka Bir Şey Lazım mı?

Elbette birkaç konuda daha bilgi sahibi olmakta fayda var; ama yukarıdakiler, bu işin temeli. Bilmeniz gereken diğer konuları, bu serinin ilerleyen yazılarında sizinle paylaşacağım. Temel bilgiler bu kadar, devamı için takipte kalın :)


Paylaşmak Güzeldir!