Kişisel Blog Açmak: Domain (Alan Adı)

Paylaşmak Güzeldir!

Kişisel blog açmak serisinin ilk yazısında bazı temel bilgiler paylaştıktan sonra, sırada ikinci adım olan domain (alan adı) konusu var.

Domain (Alan Adı) Nedir?

Alan adı, ya da İngilizce karşılığıyla domain, web sitenizin adresidir. Örneğin, bu web sitesinin alan adı, canatasever.com’dur.

Domain (Alan Adı) Ne İşe Yarar?

Alan adını mahalle, cadde, sokak ve apartman numarasından oluşan tek satırlık bir adres gibi düşünebilirsiniz. Gerçek hayatta bunlar olmasalardı, bir konumu tarif etmemiz de oldukça zor olurdu. Aynı şekilde internet ortamında alan adları olmasaydı, hatırlanması oldukça güç olan ve akılda kalıcılığı pek olmayan IP adresleriyle web sitelerine erişmek zorunda kalırdık! Alan adı, web sitenizin dosyalarının barındırılacağı hosting hesabınıza yönlendirilmiş, erişimi ve kullanımı kolay bir adres kodudur.

Domain (Alan Adı) Nasıl Alınır?

Alan adı konusunda dünya genelinde en üst yetkili kurum olan ICANN’a (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) kayıtlı birçok bilişim firmasından alan adı satın alabilirsiniz. Size önerebileceğim firma, hosting hizmetini de serinin 3. yazısında önereceğim Güzel Hosting firmasıdır. Aşağıdaki görsele tıklayarak Güzel Hosting web sitesine gidebilir, üst menüden Alan Adı seçeneğine tıklayarak, kullanmak istediğiniz alan adının uygun olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Eğer kullanmak istediğiniz ve sorguladığınız alan adı kullanılabilir durumdaysa (yani bir başkası tarafından kayıt edilmemişse), yıllık 10$’dan daha düşük ücretlerle .com uzantılı alan adı kaydınızı yapabilirsiniz. Farklı uzantılarda (.net, .org, .info, .site, .biz vb.) alan adı da kaydedebilirsiniz ancak en çok kullanılan ve akılda en çok kalan alan adları, .com uzantılı alan adlarıdır. Bu yüzden, .com uzantılı bir alan adı almanız mantıklı.

Alan Adını Sonradan Değiştirebilir Miyim?

Alan adınızı 1 senelik olarak kaydettiniz diyelim, ama ilk ayın sonunda aklınıza daha iyi bir alan adı geldi ya da daha iyi bir alan adının artık boşta olduğunu gördünüz. Bu güzel, ancak ne yazık ki alan adınızı değiştirmenizin tek yolu, o yeni alan adı için tekrar minimum 1 yıllık kayıt yaptırıp, sitenizi yeni alan adınıza taşımak.

Alan Adı Seçimi Önerileri

Alan adınızı seçerken dikkat etmenizi önerebileceğim birkaç nokta var:

  • Alan adınızın akılda kalıcı olduğundan emin olun. Çok uzun, 3-4 kelimeden oluşan alan adları, pek akılda kalıcı olmayabilirler.
  • 1 ya da 2 kelimeden oluşan alan adları seçmeye çalışın.
  • Alan adınızda ç, ğ, ş, ı, ö, ü gibi Türkçe karakterler kullanmayın.
  • Alan adınızda mümkünse rakam kullanmayın.

Bunlara dikkat ederek seçeceğiniz bir alan adı, hem ziyaretçilerinizin aklında daha kolay kalacaktır, hem de arama motoru sonuçlarında web sitenizin daha ön sıralarda olmasına katkı sağlayacaktır.

Alan Adı İşlemini Tamamladıysanız…

Kullanmak stediğiniz alan adına karar verdiniz, kontrol ettiğinizde alan adının boşta olduğunu gördünüz. Alan adı kaydını da tamamladınız, e hayırlı olsun :) Sırada hosting, yani dosyalarınızı bir sunucuda barındırmanızı sağlayan hizmeti satın almak var. Bu da serinin sıradaki yazısında sizlerle olacak.


Paylaşmak Güzeldir!