Kişisel Blog Açmak: Hosting (Barındırma)

Paylaşmak Güzeldir!

Yazı serisinin ilk yazısında, kişisel blog açmak hakkında temel bilgileri sizinle paylaşmıştım. İkinci yazıda ise domain, yani alan adı üzerinde durmuştum. Sırada hosting, yani barındırma hizmeti var. İlk yazıda da bahsettiğim gibi, bu yazı serisinde WordPress kişisel blog açmak üzerine odaklanacağım, çünkü bugüne kadar yalnızca WordPress kullandım ve Blogger’a hakim değilim.

Kişisel Blog Açmak: Hosting Nedir?

Hosting temelde, web sitenize ait dosyalarınızı barındırabileceğiniz bir disk alanıdır. Hosting hizmeti veren firmalar, farklı özelliklere sahip farklı paketler sunarlar. Size uygun olan bir hosting paketi satın aldığınızda, hizmeti veren firmanın depolama alanında, web sitenizin dosyalarını, yazılarınıza yükleyeceğiniz görselleri, web sitenizin bel kemiği olan veri tabanınızı vs. barındırabileceğiniz bir yer kiralamış olursunuz. Birçok çeşit hosting paketi vardır, her birinin özellikleri de farklılık gösterebilir. Ancak kişisel blog açmak isteyen biri olarak siz, küçük paketlerle başlayabilirsiniz.

Hosting Paketi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hosting paketi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı özellikler var. Hosting firmasının ilgili sayfasında, sizin için önemli olan şu gibi özellikler göreceksiniz:

Disk Alanı

Bu, sizin hosting hesabınıza tanımlanacak olan, dosyalarınızı barındırmak için kullanacağınız disk alanıdır. Standart bir kişisel blogda başlangıç için, minimum 1GB’lık disk alanı seçmelisiniz. Sonradan ek paketlerle bunu arttırmanız mümkün.

Aylık Trafik (Bandwidth)

Bu değer, web sitenizin dosyalarının ziyaretçilerinizin bilgisayarına aktarılırken kullanılan kotadır. Kotalı internet vardı bir aralar, aynı mantık. Bu kota dolduğunda, web sitenize erişim kısıtlanır. Başlangıç için 15GB’lık aylık trafik limiti yeterli gelir. Bloğunuzda bolca fotoğraf paylaşacaksanız, daha yüksek limitli paketlere bakabilirsiniz.

E-posta Hesabı

Hosting paketinizle birlikte kaç tane e-posta hesabı tanımlayabileceğinizi gösterir. adiniz@websiteniz.com şeklinde bir e-posta hesabınızın olması, web sitenizle ilgili e-postaları takip etmenizde işinize yarayacaktır. En az 2-3 e-posta hesabı sunan paketleri seçmenizi öneririm.

*****

Bunlar haricinde birçok farklı özellik de göreceksiniz ancak önemli olanlar bunlar. Diğer özelliklerin ne olduklarını da merak ediyorsanız, kısa bir Google araması size yardımcı olabilir :)

WordPress Kişisel Blog İçin Hosting

WordPress içerik yönetim sistemi kullanarak bir kişisel blog açmak istiyorsanız, her şeyden önce Linux tabanlı hosting paketlerini öneririm. Ben uzun zamandır Güzel Hosting firmasıyla çalışıyorum, WordPress kişisel blog için önerebileceğim bir hosting firmasıdır. Hem fiyatları uygun, hem hizmetleri kaliteli, hem de destek ekipleri oldukça hızlı. Bugüne kadar 1-2 basit problem dışında hiçbir problem yaşamadım. Aşağıdaki görsele tıklayarak Güzel Hosting web sitesine erişebilir, hosting paketlerine göz atabilirsiniz.

Alan adınızın kaydını yaptınız, hosting hesabınızı da aktifleştirdiniz. Kişisel blog kurmak için altyapıyı neredeyse tamamladınız! Sırada son katman olan, içerik yönetim sistemlerinin en popüleri ve en kullanışlısı olan WordPress kurulumu var. Satın aldığınız hosting hesabına, kaydettiğiniz alan adıyla ilişkili olan WordPress içerik yönetim sisteminin kurulumunu yapacağız. Bu da, serinin bir sonraki yazısının konusu olacak. Takipte kalın!


Paylaşmak Güzeldir!