Macchiato Nedir? Macchiato Nasıl Yapılır?

Paylaşmak Güzeldir!

Macchiato, adından anlayabileceğiniz üzere, İtalyanca bir kelimedir ve “benekli”, “lekeli” anlamına gelir. Macchiato, sert bir seçenek olan espresso ile içilebilecek yumuşak seçeneklerden biri olan cappuccino arasında bir kahve çeşididir. İtalyanlar genelde macchiato’yu öğle vaktinde ya da yemekten sonra içerler. Peki, Macchiato Nedir?

Macchiato Çeşitleri

Her ne kadar kahve mekanlarında türlü türlü macchiato seçenekleri menülerde sunulsa da, aslında macchiato’nuun 2 çeşidi vardır: Espresso macchiato ve latte macchiato.

Macchiato NedirEspresso Macchiato Nedir?

İtalyanların caffe macchiato olarak da bildikleri bu kahve çeşidi, “macchiato” denince akla gelmesi gereken kahvedir. Kahve çeşitlerini bilen, kahve dünyasında gerçekten bilgi sahibi olan insanlar, macchiato’nun “espresso macchiato” olduğunu bilirler.

İtalyanca’da “macchiato” kelimesinin “benekli” anlamına geldiğini yazının başında paylaşmıştım. “Espresso macchiato”, bu şekilde düşünürseniz, “benekli espresso” anlamına gelir ve beneği de süttür.

Espresso Macchiato Nasıl Yapılır?

Espresso macchiato yapımı basittir. Normal şekilde hazırlanmış 1 shot espressonun üzerine 1-2 çay kaşığı buharla ısıtılmış süt ve çok az miktarda süt köpüğü eklerseniz, espresso macchiato elde etmiş olursunuz.

Latte Macchiato Nedir?

“Latte”, İtalyancada “süt” anlamını taşıyan bir kelimedir. Espresso macchiato ile benzer şekilde “benekli latte” anlamına gelen latte macchiato, buharla ısıtılmış sütün üzerine espresso eklenmesiyle elde edilen bir kahve çeşididir. Katmanlı, latteye göre daha az kahve ve daha çok süt barındıran bir kahvedir.

Latte Macchiato Nasıl Yapılır?

Latte macchiato için 350ml kapasiteli, görselde de görebileceğiniz ince uzun bardaklar kullanılır. Latte macchiato yapımı için, bardağınızı önceden kaynamış suyla çalkalayarak ısıtmanız önemli. Bardağı üçte biri ile ikide biri arasında bir seviyeye kadar, buharla ısıtılmış sütle doldurun (köpüğüyle birlikte). Burada en önemli püf nokta, espressoyu sütün üstüne hangi hızda döktüğünüzle alakalı. 1 shot espressoyu çok yavaş bir şekilde süte dökmeniz gerekiyor. Orta noktadan çok yavaş bir şekilde espressoyu eklerseniz, hem latte macchiato’nun “lekeli” görüntüsüne kavuşursunuz, hem de sütten hafif, köpükten ağır olan espresso süt ve köpük arasında belirgin bir katman oluşturur ve latte macchiato’nun o harika görüntüsüne sahip olursunuz.


Paylaşmak Güzeldir!