Moka Pot: Aluminyum vs. Çelik

Paylaşmak Güzeldir!

Eğer  herhangi bir üçüncü dalga kahve mekanına (Birinci, İkinci, Üçüncü Dalga Kahve Nedir?) gittiyseniz, kahve demleme ekipmanlarından biri olan moka pot’u mutlaka görmşsünüzdür. Ufak, kapaklı bir cezveye benzeyen moka pot, espresso kıvamına yakın kahve shot’ları yapmanıza yardımcı olur. İlk tasarımı İtalya’da yapılan moka pot’un çalışma prensibi, alttaki su gözünde kaynayan suyun, içerdeki basınç etkisiyle yükselerek, öğütülmüş kahvenin içinden geçmesi ve üstteki demlenmiş kahve gözünde birikmesi prensibine dayanır. Güzel bir GIF’le durumu görselleştirebiliriz:

moka pot animasyon

Alborzagros [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Bu kısa girişten sonra, moka pot kahve demleme rehberi yazımı da size hatırlatarak, gelelim aluminyum moka pot ve çelik moka pot karşılaştırmasına.

Moka Pot: Aluminyum vs. Çelik

Aluminyum Moka Pot – İyi Yönleri

  • Aluminyumun ısı iletimi daha yüksektir, bu yüzden de ekipmanın zemininde ve duvarlarında daha homojen bir ısı dağılımı vardır ve demleme işlemi daha hızlıdır.
  • Aluminyum moka pot daha ekonomiktir; piyasada daha uygun fiyatlara aluminyum moka pot bulabilirsiniz.

Çelik Moka Pot – İyi Yönleri

  • Çelik moka pot, aluminyum moka pot’a göre daha dayanıklıdır.
  • Aluminyum moka pot kullandığınızda, eğer tat duyunuz gelişmişse, kahvenizde bir miktar metal tadı alabilirsiniz. Çelik moka pot kullandığınızda ise bu tadı almazsınız.
  • Aluminyumun aksine çelik, boşluklu yapıda değildir; yani yüzeyinde mikroskobik ölçekte boşluklar barındırmaz. Üstelik çelik, paslanmaması için kaplanmıştır. Çelik moka pot’unuzda zaman içinde korozyon yaşama şansınız çok düşüktür.
  • Çeliğin boşluklu yapıda olmaması, temizliğinin de çok daha kolay olması anlamına geliyor. Kullandıktan hemen sonra suyla çalkalamanız ve bir kağıt havluyla ekipmanın içini dışını kurulamanız yeterli olacaktır.

Sonuç

Yukarıda bahsettiğimiz özelliklere göre karşılaştırmayı bir tabloda toparlayacak ve daha iyi olanı X le işaretleyecek olursak:

Aluminyum Moka PotÇelik Moka Pot
FiyatX
DayanıklılıkX
Isı iletimiX
Korozyon direnciX
Temizlik kolaylığıX
Tat etkisiX

Kazanan çelik moka pot :)


Paylaşmak Güzeldir!