Moka Pot Nedir? Moka Pot Kahve Yapımı Rehberi

Paylaşmak Güzeldir!

Espresso denince akla ilk gelen ülke İtalya’dır; çünkü espresso İtalya’da ortaya çıkmış ve oradan da tüm dünyaya yayılmıştır. Günümüzde kahve bazlı birçok içeceğin temelini oluşturan espresso, yüksek basınçlı espresso makinelerden elde edilebildiği gibi, moka pot adı verilen bir kahve demleme ekipmanıyla da elde edilebilir. Peki, Moka Pot Nedir?

Moka Pot Nedir?

Moka pot, İtalya’da geliştirilen, oldukça basit bir çalışma mekanizmasına sahip olan, kahve demlemek için suyun kaynamasından faydalanan bir kahve demleme ekipmanıdır. Alt kısımda bir su gözü, ortada metal filtreli öğütülmüş kahve gözü ve üst kısımda da demlenmiş kahvenin biriktirildiği kahve toplama gözü vardır. Bir görsel, bu ekipmanı daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır.

moka pot animasyon

Alborzagros [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Elbette moka pot ile bir espresso makinesinin çıkabildiği basınçlara çıkmanız ve kahvenizi yüksek basınçta demlemeniz mümkün değil. Yine de, moka pot ile hazırladığınız espresso’nuzla diğer kahve türlerini hazırlayabilirsiniz. Kahve çeşitleri hakkında detaylı bilgi almak için: Tüm Kahve Çeşitleri

Moka Pot Nasıl Kullanılır?

Moka potu kullanmak oldukça basit.

  • Alttaki su bölmesine, moka potun kenarındaki deliği geçmeyecek şekilde su doldurun.
  • Önceden ısıttığınız ancak kaynamamış su kullanmanızı tavsiye ederim; böylece hem vakitten tasarruf etmiş olursunuz hem de daha yumuşak bir içim elde edersiniz.
  • Su seviyesinin bahsettiğim deliği kapatmaması önemli, çünkü kaynayan suyun fazla buharı, bu delikten tahliye edilecek.
  • Ortadaki göze, silme dolacak şekilde, espresso makinesi ve french press ölçüleri arasında öğütülmüş kahve koyun, koyduğunuz kahveye fazla basınç uygulayıp sıkıştırmayın. Tamperleme yapmayın.
  • Daha fazla miktarda krema için, öğütme boyutunu inceltebilirsiniz. Espresso makinesi ve filtre kahve makinesi arası bir öğütme derecesi idealdir.
  • SAKIN daha ince kahve denemeyin. Orta gözdeki filtrenin tıkanmasını istemeyiz, değil mi?
  • Orta göze kahvenizi koyduktan sonra, üst gözü de kapatın ve kısık-orta ateşte yanan ocağa moka potu yerleştirin. Yüksek ateşte demleme yaparsanız, yüksek miktarda su buharı açığa çıkarırsınız. Su buharını minimal düzeyde tutmamız, kahveyi yakmamak adına önemli.
  • Suyun fokurdamasını duymaya başladığınızda, 3’e kadar sayın ve moka potu ateşten ayırın. Ateşte tutmaya devam ederseniz, 100 dereceden daha sıcak hale gelen su  buharı kahvelerle temas edebilir ve bu da kahvenizi yakar, tadını acılaştırır.
  • Kaynamanın durmasını ve espressonuzun üst kısımda birikmesini bekleyin. Bu sırada moka potun üst kapağını açabilir ve harika görüntüyü izleyebilirsiniz :)

Afiyet olsun!

Moka Pot Hangi Kahve Kullanılır?

Moka pot, çalışma prensibi gereği, kahvenizi yüksek sıcaklıkta demler. Espresso makineleri 90-95 derece sıcaklıkta demleme yaparken, bu değer moka potlar için 100 derecedir. Bu yüzden de moka potlarda genellikle blonde roast adı verilen, az-orta derece kavrulmuş kahveler tercih edilir.

Dark roast kahve tercih etmenizi önermem; çünkü dark roast kahve çok kavrulmuş kahvedir ve kavurma işlemi esnasında aromasının kayda değer miktarını kaybetmiştir. Bir de moka potun yüksek sıcaklığında demleme yaparsanız, aldığınız tatta yanık, isli bir aroma ağırlıkta olacaktır.

Ya yok mu bunun bi videosu…

Var, olmaz mı. Zoraki İşler YouTube kanalında güzel bir anlatım yapılmış, paylaşayım.


Paylaşmak Güzeldir!