Öğütülmüş Kahve mi Çekirdek Kahve mi?

Paylaşmak Güzeldir!

Kahve sevenler evde, ofiste, yolda, kitap okurken, seyahat ederken… Her fırsatta kahve içebilirler. Kendimden biliyorum :) Piyasada kahvenin birçok farklı formu mevcut. Her ne kadar ben onları kahve olarak nitelendirmesem de hazır çözünebilir kahveler, ikisi bir aradalar, üçü bir aradalar ve elbette bir kahve çeşidi olan Türk kahvesi, her türlü markette ve büfede ulaşabildiğimiz, kolay bulunan ürünler. Ancak gerçek kahve severler kahve demlerken, farklı yörelerden farklı kavurma derecelerinde öğütülmüş ya da çekirdek kahveler kullanırlar. Örneğin ben, Etiyopya kahvesinin city roast derecesinde kavrulmuş (bkz: kahve kavurma dereceleri) çekirdeklerini çok severim. Bu noktada bir ikili opsiyon daha öne çıkıyor: öğütülmüş kahve mi çekirdek kahve mi? Aralarında ne fark var? Bildiklerimi paylaşayım:

Çekirdek Kahve

Yeşil kahve çekirdekleri belli derecede kavrulduktan sonra paketlenir ve müşteriye sunulurlar. Artık büyük marketlerde de bulabildiğimiz çekirdek kahveler, aslında demlemeye hazır kahvenn en uygun formudur. Çünkü çekirdek kahve henüz ufak parçalara ayrılmadığından, daha uzun bir raf ömrüne sahiptir. Ayrıca çekirdek kahveyi her demleme öncesinde gereken miktar kadar alıp öğütmek ve bu şekilde kahve demlemek, kahvenizin tazeliğini garanti altına alır.

Bana göre kahvenizi çekirdek kahve olarak almanın 2 dezavantajı var: birincisi, her demlemeden önce kahve öğütmeniz gerekiyor ve ikincisi, bunu yapmak için bir ekipman ya da makine gerekiyor.

Öğütülmüş Kahve

Benzer şekilde, kavrulan yeşil kahve çekirdekleri, degassing süreci (bkz: degassing nedir?) tamamlandıktan sonra öğütülür ve vakumlu paketlerde müşteriye sunulurlar. Çekirdek kahve paketlerinin az bir kısmında da vakumlama yapılır, ancak öğütülmüş kahve paketlerinin tamamı vakumlu olarak sunulur. Bunun sebebi, havayla temas eden öğütülmüş kahvenin oldukça hızlı bir şekilde bozulabilmesidir. Çünkü kahve öğütüldüğünde yüzey alanı artar ve böylece havayla temas eden yüzey de artar. Bu da kahvenin hızlı bir şekilde bayatlamasına neden olur. Bu yüzden üreticiler, öğütülmüş kahvenin rafta bayatlamaması için, vakumlu paket kullanırlar.

Kahvenizi çekirdek olarak alıp, aldığınız yerde öğüttürebilirsiniz de – ancak muhtemelen işletmede kahve pakedi vakumlamak için gerekli ekipman mevcut değildir. Bu şekilde bir alım yaparsanız, evde kahvenizi hava geçirmeyen bir kapta sakladığınızdan emin olun.

Kahveyi öğütülmüş olarak almanın avantajı, her işlem öncesinde öğütme gerekliliğinden sizi kurtarıyor olmasıdır. Böylece bir kahve öğütme ekipmanına da ihtiyaç duymazsınız.

Kahveyi öğütülmüş olarak almanın dezavantajı ise, yukarıda bahsettiğim gibi, kahvenin hızlı bayatlama potansiyelidir.

Hangisini Seçmeliyim: Çekirdek Kahve mi, Öğütülmüş Kahve mi?

Eğer sık sık kahve demliyorsanız, öğütülmüş kahve alarak ya da aldığınız çekirdek kahveyi öğüttürerek, evde ekstra efor harcamaktan kurtulabilirsiniz. Öğütülmüş 250 gram kahve, hava geçirmeyen bir kapta muhafaza edildiği sürece, 3 hafta kadar tazeliğini korur. Şahsen ben, 250 gramlık öğütülmüş kahveyi 2-3 haftalık süreçte tükettiğimden, bu seçeneği seçiyorum.

Ancak sık sık kahve demlemiyorsanız, 250 gramlık standart bir paket kahveyi tüketmeniz 3 haftadan uzun sürüyorsa, taze kahve içebilmenizin tek yolu çekirdek kahve alıp, demleme öncesinde ihtiyaç duyulan miktar kadar kahve öğütmektir. Aksi takdirde, öğütülmüş kahvenizi hava geçirmeyen bir kapta saklasanız bile, 3. haftadan itibaren kahve yavaş yavaş bayatlamaya başlayacaktır. Öğütme işlemi için uygun fiyatlı el değirmenleri mevcut, ya da kahve öğütme makineleri tercih edebilirsiniz.


Paylaşmak Güzeldir!